Vermikompost Yani Solucan Gübresi

Solucanlar, günlük yaşantımızda, toprak altından çıkan zararsız hayvanlardır. Zararları olmadığı gibi, büyük faydaları da keşfedilmiştir. Bu minik hayvanlar, tek başlarına bir işe yaramazken, milyonlarca solucandan oluşan bir koloni, mükemmel organik gübre üretebilmektedirler.

Sayı arttıkça, çok kıymetli gübre oluşumunu gerçekleştirmektedirler. Yem sıkıntısı ve veteriner sıkıntısı yoktur. Sadece onlar için güzel bir ortam oluşturmanız gerekir. Solucan gübresi yani vermikompost, solucanın üzerindeki sıvı ve dışkısının karışması ile oluşur. Bu sıvı patojenlere karşı direnci artırır ve bitkinin güçlenmesini sağlar. Yararlı mikro organik bakteri ve mikorizal mantarlar vardır. Bitkiler için antibiyotik etkisi oluşturan vermikompost, bitkinin diri hale gelmesini sağlar.

KALİFORNİYA SOLUCANI

Kaliforniya solucanı, gübre üretmede oldukça hızlıdır. Obur olması, ince ve hareketli olması, hızlı gübre üretimi için önemlidir. Bitkinin kök gelişimi, meyvesinin aroması, fotosentez ve daha birçok özelliğini güçlendirir. Solucan gübresinden oluşturulan solucan gübresi çayı, belirli miktarda solucan gübresi,pekmez ve belli oranda suyun karıştırılmasıyla oluşturulur ve maksimum 3 günde kullanılması gerekmektedir.

EVDE SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİLEBİLİR

Solucan gübresi için öncelikle 60-65 cm derinlikte kasalara ihtiyaç vardır. Bu kasaların dibine solucan maması yayılır. Daha sonra ise, solucanlar yayılır En üste ise yine solucan maması yayılır. Bu şekilde, mini bir solucan gübresi üretim tesisi oluşur ve evinizde ektiğiniz sebzelerde solucan gübresi kullanabilirsiniz.

09 Mart 2017
1.565 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?