Vermikompost Nedir

Başlangıçta insan yaşamını kolaylaştıracağı düşünülen kimyasal tarım, yalnızca ülkemiz açısından değil artık gelinen noktada küresel bir tehdit oluşturmaktadır. Bu da, insan sağlığını etkileyerek ciddi boyutlara, varmıştır. Yalnızca ülkemiz değil tüm dünya ülkeleri bu tehlikeyi ciddiye alarak alternatif çözümler üretmenin yollarını araştırmış Solucan gübresi tesisi, organik solucan gübresi üretimi ile organik tarımın hayata geçirilmesi sağlanmıştır.

 

Solucan gübresi tesisi, organik solucan gübresi üretimi hem düşük maliyetli oluşu hem de, insan sağlığına olumlu katkıları sebebiyle son derece önemlidir. Amerika, Asya ve Avrupa ülkelerinin de üretilen solucan humusları atıklarla beslenerek sıfır maliyetle binlerce solucanın üretilmesi sağlanıyor, üstelik çok kısa bir sürede.

 

Vermikompost hepimizin bildiği gibi solucan nemli ve atıkların çok olduğu yerlerde oluşurlar. Bu tesisin hazırlanması da çok fazla ayrıntı gerektirmeyen bir iş. Solucanların içine atılacağı büyük havuzlar ve doğal atıklar ile solucan gübresi tesisi, organik solucan gübresi üretimi kolaylıkla yapılabilir. Büyük havuzlara solucanlar atılır, bunların üzerine de doğal atıklar atılır.

 

Yaklaşık bir yılsonunda binlerce solucan humusu oluşur. Bu konuda ki istatiksel bilgiler ise 100 bin solucan olan bir tesiste bir yılda yaklaşık 25 ton gübre elde edilmiş olur. Bu konudaki bilimsel araştırmalar solucan humusunun özellikle taneli bitkiler olan mısır, ayçiçeği, buğday gibi bitkiler de verimi yüzde 70 arttırdığı söylenmektedir.

 

Üzülerek söylemeliyim ki ülkemizde yıllardır kimyasal gübre kullanılmaktadır. Sağlığımızı tehdit eden bu duruma ivedilikle çözüm bulunmalı, aksi taktirde kimyasal tarım, topraklarımızı, akarsularımızı ve denizlerimizi kirleterek telafisi mümkün olmayan sonuçları beraberinde getirecektir.

 

Henüz yeterli sayıda olmasa da Vermikompost, organik solucan gübresi üretimi yapan girişimciler var. Bunların daha çok yaygınlaştırılması için Devlet teşvik ve desteğinin arttırılması sağlıklı nesiller yetişmesi açısından son derece önemlidir.

03 Eylül 2016
3.557 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?