Soru Cevap

Anasayfa » Soru Cevap
Büyükbaş hayvan gübresi ile solucan gübresi arasındaki fark nedir?
Hayvan gübresi, katı ve sıvı hayvan dışkısıdır. Bitkilerin ihtiyacı olan makro ve mikro elementleri, potansiyel olarak içerir. Bununla birlikte bol miktarda ot tohumu, bitkiyi hasta edecek mikro organizmalar içerir.

Solucan gübresi solucanların organik atıkları veya hayvan dışkılarını işlemesi sonucu ortaya çıkar, toprağın ihtiyacı olan, doğal ve yaşamsal maddeler içerir. Toprağa değerlilik kazandıran humus oranı hayvan gübresinden 6-8 kat daha fazladır. Tamamen bitkilere yararlı biyolojik aktif maddeler içerir.

Solucan gübresinde toprağın verimliliğini artıran, yararlı mikro organizmalar yaşar. Nemi uzun süre tutar ve gerektikçe bitkiye aktarır. Zararlı mikro organizmalar, ot tohumları, parazit yumurtaları ve diğer hastalık yapıcı maddeler içermez. Toprak renginde ve kokusuzdur.

Solucanlar için ideal ortam sıcaklığı nedir?
Kaliforniya Solucanı minimum sıfır (0), maksimum kırk (40) derece sıcakta hayatta kalabilir. Fakat üretim ve üremeleri için en ideal ortam sıcaklığı 17-23 derecedir. Ortalama sıcaklık beş (5) derecenin altına düştüğü zaman üretim ve üreme %90 durur, hareket kabiliyetleri azalır ve uykuya daha fazla meyilli olurlar.

Eğer sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkarsa solucanlar hareket etmekte zorlanır. Uzun süre 35 derece üzerinde sıcaklığa maruz kalmaları üretimi durdurabilir.

Kırmızı Kaliforniya Solucan nedir?
Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

Mikroorganizmalar, enzimler, bitki besin elementleri ve sölom sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Organik Solucan Gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.

Yetişkin bir Kaliforniya Solucanı kaç gramdır?
Yetişkin bir Kaliforniya solucanı ortalama 0,8 gramdır. Gübre üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 gr üzerinden hesaplanır.
10 bin adet solucan bir ayda ne kadar mama tüketir?
Kırmızı Kaliforniya Solucanları gün içerisinde kendi kütle ağırlıklarının %80’i oranında mama tüketirler. Bu durumda;1 adet solucan gün içerisinde 0,6 gr besin tükettiğine göre; 10 bin adet solucan 6 kg mama tüketir.

10 bin adet solucan 1 ayda, 180 kg mama tüketir. Bu değerler solucanlar için ideal olan nem ve sıcaklığı sağlamış olmanız durumunda geçerlidir. Ayrıca solucanları ne tür bir mama ile beslediğiniz tüketim miktarını değiştirebilir.

10 bin adet solucan bir ayda ne kadar solucan gübresi üretir?
Kaliforniya Solucanları gün içerisinde tükettikleri besinlerin ortalama olarak %50’sini dışkılar. Geriye kalan %50 ise solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vücutları tarafından enerji olarak kullanılır.

Bu durumda tek bir solucan, gün içerisinden tükettiği 0,6 gr besinin 0,3 gramlık kısmını solucan humusu olarak dışkılar. 10 bin adet solucan 24 saat içerisinde 3 kg solucan humusu üretir.

10 bin adet Kaliforniya Solucanı 1 aylık süre içerisinde, 90 kg solucan humusu üretir. Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybeder. Yaklaşık 2 ay kendi halinde bekleyen humus, solucan gübresine dönüşür. Bu süreçte ortalama kayıp 3/2 oranındadır.

Sonuç: 10 bin adet kaliforniya solucanı 1 aylık süre içinde satışa hazır 30 kg solucan gübresi üretir.

Solucanlar ne sıklıkla ve ne kadar beslenmelidir?
Solucanların 6- 7 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metre karede 10 bin solucan beslenmesi durunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelir.
Kaliforniya solucanları ne ile beslenir? Ve solucanlar beslenirken yapılmaması gerekenler nelerdir?
Kompost hazırlamak için, sebze ve meyveler tercih edeceklerimizdendir. Solucanlar aşağıdakilerden herhangi birini yiyeceklerdir:

Kabak
Mısır koçanı yaprakları
Kavun kabukları
Muz kabukları
Çay posası
Yumurta kabukları
Kahve telvesi
Meyve-sebze ve diğer bitkisel artıklar
Yarı yanmış hayvan gübresi
Solucan kabımıza turunçgiller, soğan ve sarımsak koymaktan kaçınmalıyız. Sarımsak ve soğan, solucanlar tarafından ayrıştırılırlar, fakat ayrıştırılana kadar geçen süredeki koku dayanabileceğinizden daha fazla olabilir. Turunçgil posası ya da herhangi bir yüksek asitli meyveyi solucan yetiştirme kabınıza çok miktarda eklerseniz onları öldürebilirsiniz. Bu yüzden az miktarda eklemeye dikkat edin veya posasız sadece kabuğundan koyun.

Solucanları besleme işleminiz temel olarak “yeşil” oldukça solucanlar kaba koyduğunuz neredeyse her şeyi yiyeceklerdir. Mesela kahve telvesi, yumurta kabukları, bitki artıkları ve çay yaprakları gibi… “Yeşil” besinler azot bazlıdır. Fakat solucan kabının “kahverengi”lere veya parçalanmış gazete kağıdı, yumurta kartonları ve karton gibi karbon bazlı maddelere de ihtiyacı vardır.

Solucanlar beslenirken yapılmaması gerekenler ise; tuzlu ve asitli yiyecekler vermeyin. Domates ya da patates vermeyin. Et ve süt ürünleri vermeyin.

Solucanlar domatesleri yerler ama tohumlarını ayrıştıramazlar. Bu yüzden solucan gübresi üretim kabınızda büyük ihtimalle domatesler filizlenmeye başlayacaktır. Çok sıkıntı oluşturmaz bu durum. Tek yapmanız gereken bu filizleri koparmaktır. Patates ile beslerseniz de aynı durum oluşabilir. Patatesler sindirilmeden önce filizlenmeye başlarlar. Et ve süt ürünleri, tamamen ayrıştırılmadan önce çok kötü koktukları için kullanmamamız gereken yiyeceklerdendir. Ayrıca bunlar sinekleri de çekeceklerdir.

Solucanları evcil hayvan artıkları ve “sıcak” gübreyle beslemeyin. “Sıcak” gübre sindirilmemiş hayvan artıklarıdır. Bunu eğer kabınıza eklerseniz, kabın sıcaklığını solucanlar için uygun olmayacak biçimde yükseltecektir.

Solucan gübresi etrafa koku yayar mı?
Solucan gübresi tamamiyle toprak rengindedir ve kokusuzdur.
Sıvı solucan gübresi nedir?
Sıvı solucan gübresi, bitkinin gelişimini ve büyümesini hızlandıran güvenli, doğal, ekolojik bir humik maddeler, besleyici, güçlendirici elementler bileşimidir.

Sıvı solucan gübresi, katı solucan gübresinde bulunan humatları, fulvik asitleri, amino asitleri, vitaminleri, doğal fitohormonları, mikro ve makro elementleri, toprağın doğal mikroorganizma sporlarını konsantre eriyik halde içerir.

Sıvı solucan gübresinin bakterisel içeriğini, solucan gübresi oluşumu sırasında solucanların attıkları ölü hücreleri olan bakteriostatik proteinler ve solucanların bağırsaklarında bulunan simbiyotik mikroorganizmalardan çıkan antibiyotikler oluşturur.

Sıvı solucan gübresi, koyu kahve renkli, kokusuz bir sıvıdır, hafif alkali özelliğine (pH 8,5-9,5) sahiptir. Tarımda kullanımında güvenli; insanlar, hayvanlar, arılar, toprağın mikro faunaları ve mikro florları için tamamen zararsızdır. Kullanımı, her çeşit bitkide hızlı büyümeyi, daha fazla fotosentez oluşumunu, metabolizmayı güçlendirerek üretim artışını, yüksek kaliteli, ekolojik, organik ürünler elde edilmesini sağlar ve depolama, bekleme süresindeki çürümeyi önleyerek kayıpları azaltır.

Solucanlar 3 ayda 2 kat çoğalabilir mi ?
Solucanların sağlıklı bir şekilde çoğalmalarını sağlayabilmemiz için onların rahat edeceği yaşam standartlarını sağlamamız gerekmektedir.

Öncelikle solucanların safkan (Kırmızı Kaliforniya Solucanı) olduğundan emin olmamız gerekmektedir daha sonra solucanların içinde yaşadıkları sistemin nemi ve ısısı sürekli olarak, yani her mevsim, olması gereken sıcaklıkta olursa üremeleri sürekli olarak devam eder. ısı 20-25 santigrat derece, nem oranı ise %80-85 derece arasında olursa ideal olur.

Solucan gübresini hangi alanlarda kullanabilirim?
Her türlü tarla, sera bitkileriyle dekoratif ve çiçekli süs bitkilerinde organik gübre olarak toprağın verimini artırmak için kullanılır.

Topraktaki mikro organizmaları daha aktif hale getirir. Toprağın mikrobiyolojik zenginliğini yeniden oluşturur; topraktaki mikro elementleri, humatı, faydalı mikro organizmaları stabilize eder. Fiziko-kimyasal özelliğini ve su-hava dengesini iyileştirir; toprak parçacıklarının birbirine kenetlenme gücünü ve gözenekliliğini artırır. Toprak; çözünür mineral maddeleri ve nemi daha iyi tutar, sulama miktarı % 40 azalır. Toprağın rengini koyulaştırdığı için toprak ısısını artırır. İçindeki organik maddelerin ayrışması esnasında ortaya çıkan karbon dioksit, bitkinin yaşamını sürdürebilmesi için ek bir karbondioksit kaynağı oluşturur. Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını, atmosferi ve toprağı kirletmesi kesinlikle mümkün değildir. Doğal solucan miktarını artırır. Bitkiyi besleyici madde rezervini ve toprağın doğal verimliliğini artırır. Aşırı kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanımıyla meydana gelen zararlı etkileri ortadan kaldırır.

Temel vitaminler, aminoasitler, enzimler, hormonlar ve büyüme uyarıcılarıyla tam bir dengeli beslenme sağlar. Hastalıklara karşı bağışıklığını artırır. Bitkiye, toprak stresine, zararlılara, değişken iklim şartlarına ve toprağın olumsuz etkilerine karşı direnç kazandırır. Hızlanan ve artan tohum canlılığı, uyanma ve çabuk köklenmeyi geliştirir. Bitkinin gelişimini hızlandırır ve kaliteli ürün artışı sağlar. Hastalıklı bitkileri hızla iyileştirir. Zararlı maddelerin, hastalık yapan organizmaların hasar verdiği hücreleri hızla kurtarıp eski hale getirir. Ekim alanında her yıl değişik ürün ekmeye gerek yoktur.

10 bin adet solucan 3 ay içerisinde ne kadar üreyebilir?
Solucanların her biri hem dişi hem de erkek üreme organına sahiptir. Kısaca, her bir solucan çift cinsiyetlidir, ancak üremek için mutlaka çiftleşmeleri gerekir. Çiftleşme esnasında herhangi biri erkek ya da dişilik görevini üstlenebilir.Uygun ortam sağlanıp düzenli ve uygun mama ile beslenen solucanlar 3 ay içerisinde sayılarını %90 olasılıkla ikiye katlar.

10 bin adet solucan 3 ay sonra 20 bin adet olur. 3 ayda bir sayılarının ikiye katlanacağı varsayımı üzerinden hareket edersek; 10 bin adet solucan yıl sonunda 160 bin adet olur.

Solucan gübresi tamamen kurutulmalı mıdır?

Solucan gübresi hasat edildikten sonra en az 3 ay veya daha fazla bir süre boyunca olgunlaşmaya bırakılmalıdır. Bu olgunlaşma süreci hem gübrenin içerdiği fazla nemi atması ve hem de bitkinin alabileceği mikro ve makro besin elementlerinin daha yoğun bir biçimde oluşması için gereken bir süreçtir.

Solucan yemindeki amonyak ve tuz oranı nedir?

Solucan için hazırlanan yemdeki amonyak konsantrasyonu eğer 1 mg-gr değerinden yüksek olursa bu yem solucanlar için toksik etki gösterir; aynı biçimde eğer hazırlanan yemin içerdiği tuz konsantrasyonu %0.5 oranından fazla olursa solucanlar zarar görecektir. Örnek verecek olursak mandıra gübresinin bazı durumlarda %5-8 oranlarında tuz içerebileceğini ve bu durumda solucanların zarar görebileceğini hatırlatalım. Bu tuzluluğun nedeni memeli hayvanlarda idrar ve dışkı şeklinde atılan atıkların aynı alanda toplanmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ham gübrenin süzülerek yeme dönüştürülmesi,bu işlemi gerçekleştirirkende seperatör makinasının işinizi kolaylaştıracağını belirtelim.

Solucan gübresi üretmek için hangi solucan türü uygundur?
Dünya genelinde vermikültürde kullanılan belli başlı solucanlardan bazıları ve özellikleri şunlardır:

-Eisenia foetida(Kırmızı Kaliforniya Solucanı); Çok yönlü bir solucandır ve yapılan araştırmalara göre Eisenia foetida türü diğer türlere nazaran çok daha yüksek bir performans sağlamaktadır. Bu türün sıcaklığa sabrı çok fazladır, donma noktasından +35 C sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Verdiğiniz solucan mamasını büyük bir hızla işleyebilir ve sayıları ideal koşullar altında hızla artabilir. Ayrıca Eisenia Foetida solucanı dünya genelinde çok yaygın olarak kullanılan solucandır.
-Eisenia Hortensis(European Nightcrawlers); Bu solucan türü Eisenia Foetida türüne en yakın solucandır. Ancak bu türün Eisenia Foetida türüne göre çok daha yavaş üremekte, geç olgunlaşmakta ve organik atıkları işlemekte Eisenia Foetida kadar etkili olamamaktadır. Fakat olta balıkçılığı için solucan beslemeyi düşünüyorsanız Eisenia Hortensis en iyi seçim olabilir. Çünkü bu solucan ırkı Eisenia Foetida türüne göre daha iridir.
-Eudrilus Eugeniae; Açıkcası bu tür solucanlar biraz nazlıdır. Daha ılık ve sıcak bölgelerde üretimi yapılması uygundur. Onlar için ortalama sıcaklığı 15C ile 35C arasında tutarsanız istediğiniz verimi alabilirsiniz fakat 10C altına ve 35C üzerine çıkan ortam koşullarında solucanlar ölmeye başlar. Ayrıca bu iki tür için, herhangi bir görülebilir neden olmadığı halde, zaman zaman solucan yataklarından dışarıya sıklıkla kaçtıkları rapor edilmiştir.

Tesis kurulum maliyeti nedir?

Solucan çiftliği tesis kurulum maliyeti tamamen hedefinize bağlı olarak değişmektedir. Bu konuda doğrudan olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir maliyet tablosu yoktur.
Eğer orta ve büyük ölçekli olarak başlamak istemiyorsanız, yapabileceğiniz en mantıklı şey bu işe başlangıç olarak ayırabileceğiniz bütçeyi belirlemek ve mümkünse bu bütçenin üçte biri oranında başlamak. Sonrası bir taraftan işi öğrenmek, diğer taraftan da kalan bütçeyle tesisi tamamlamak olacaktır.Böylece hem önünüzü görerek ilerleme şansınız olacak, hem de bütçenizi çok daha mantıklı bir ölçekte kullanmış olacaksınız. Tabi bu arada hemen belirtelim, bu iş için belirli bir başlangıç bütçesi olmaz derken, mantık dışı bir rakam kast edilmemektedir. Örneğin ticari anlamda solucan gübresi üretimi için en azından 50.000 adet ve üzeri solucanla başlanması makuldür. Daha azı ile başlandığında elde edeceğiniz tecrübe ticari boyut için bir öngörü vermeyebilir.

Solucanların verilen yemi tükettiği nasıl anlaşılır?

Solucanların kendilerine verilen yemi tüketmelerinin çeşitli etkenleri vardır. Bunlardan en başta geleni verilen yemin tek tip ve standart olması ve ayrıca doğru bir biçimde fermente olmasıdır. Solucanlar verilen farklı yemleri farklı süreçlerde tüketmektedirler. Bu nedenle verilen yemin eş zamanlı olarak tüketilmesi ve elde edilen gübrenin de buna bağlı olarak standart olması için verilecek yemin kaliteli ve solucanlar tarafından tüketilebilir bir durumda olmasına dikkat edilmelidir.
Solucanlar verilen taze yemi tüketmeye başladıkça yüzey çay posası görünümünü alarak çöl yüzeyi gibi dümdüz bir hale gelir daha sonra yüzeyde yeterince nem varken yemleme kontrolü yapılır yüzey hafifçe kaldırılır ve yüzeyin hemen altında yer alan solucan nüfusu eğer hâla çok fazla ve solucanlar hâlâ çok canlı ise, demek ki o bölgede henüz beslenmeye devam ediyorlar. Bir veya iki gün sonra, yine yüzeyde yeterince nem varken, yüzey hafifçe kaldırıldığında eğer yüzeyin hemen altında yeterince solucan göze çarpmıyorsa demek ki, solucanlar yüzeyin hemen altındaki yemi tüketmiş ve artık yüzey daha çabuk kuruma potansiyeline sahip olduğu için daha derinlere gitmeye başlamışlardır. Artık yeni yem verme zamanı gelmiştir.

Havalar çok fazla ısındığı zaman solucanların sağlığı için ne yapılmalı?

Kabın içi ısının aniden çok fazla yükseldiği iki şekilde anlamak mümkündür. Solucanlar yüzeye çıkmış ve bir top gibi yuvarlar olmuşlardır ya da kabın dışına kaçmaya çabalıyorlardır. Solucan kabınızın iç sıcaklığı 30°C’yi geçmeye başladığında(ya da çok kuru olduğunda) solucanlar strese girmeye başlarlar. Yaz sıcakları boyunca solucan kabınızın serin ve gölge bir yerde olmasını sağlayın.

Solucan üretim kabınız nasıl kokuyor?

İyi düzenlenmiş bir solucan gübresi üretim kabı toprak gibi kokmalıdır. Eğer üretim kabından kötü kokular yayılıyorsa büyük ihtimalle solucanlara olması gerekenden fazla yem vermişsinizdir ve atıklar çürüyordur. Bu durumda solucanları fazla rahatsız etmeden kabın içindeki malzemeleri havalandırmanız ve bir miktar doğranmış gazete kağıdı eklemeniz sistemi dengeleyecektir.

Solucan kabıma yeşil atıklar ekleyebilir miyim?

Yeşil atıklar (ot, çim, yonca vb) kabın içine büyük miktarlarda eklenirse kabın içindeki malzemede çok çabuk ısınma meydana getirir. Bu nedenle azar azar ve takip ederek ilave edilmelidir. Eğer kabınıza taze çim katacak olursanız çimin kimyasal ilaçlara maruz kalmadığından emin olun ve mümkünse bilinmedik kaynaktan gelen bu tür atıkları kullanmayın. Çimlerde kullanılan olası bir kimyasal solucan gübresi kabınızdaki tüm ekosistemi alt üst edebilir.

Solucan besleme kabındaki ideal nem oranı nedir?

Solucanlara verdiğiniz mamanın ortalama nem oranı %80 olmalıdır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının üreme koşulları nasıldır?

Uygun şartlar altında her bir yetişkin solucan haftada 3.3 kokon(yumurta) bırakır, yumurtaların çatlama oranı 83.3 ve yumurtalardan ortalama 3.3 yavru çıkar. Yumurtalar 32-73 gün arasında çatlar, yavru solucanlar ergenliğe 53-76 gün içinde erişir. İdeal sıcaklık 21 derece ve nem %70-80 aralığındadır.

Solucan gübresi nedir?

Solucan Gübresi, sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen günümüzde (Vermikompost) olarakta bilinen tamamiyle organik gübredir.
Yapılan testler koyu renkli ve zengin bir dokuya sahip solucan gübresinde azot içeriğinin sıradan toprağa göre 5 kat, fosfat miktarının 7 kat, potasyum miktarının 11 kat, magnezyum miktarınınsa 3 kat fazla olduğunu göstermiştir.
Solucan Gübresi en hassas bitkilere bile doğrudan uygulanabilir ve ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.

Solucan maması nedir?

Asit, tuz ya da kimyasal içermeyen tüm yeşil veya kahverengi bitkisel atıklar solucanlar için mama yapımında kullanılabilir. Kahverengi sınıfında yer alan kağıt-karton, yemiş kabukları (fındık, fıstık, ceviz vs) ya da ağaç talaşı ince kıyılmalıdır.
Aynı şey yumurta kabukları içinde geçerlidir.
Kompost yapımında ham madde olarak separetörden geçmiş hayvan gübresi en çok tercih edilen atıktır. Kompost hazırlama aşamasında kimyasal ve asidik yapıya sahip olan atıklar yer almadığı sürece, kompost nem-ısı seviyesini ortalama değerde tutarsanız Kırmızı Kaliforniya Solucanları sizin için keyifle çalışmaya devam eder.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının adaptasyon süreci nasıldır?

Yeni bir tür atıkla çalışmak isterseniz yetişkinlerin büyük çoğunluğu yeni yeme alışamaz. Gençler ise kolay alışırlar ve larva çıkarmaya başlarlar. Yeni yeme adaptasyon süreci 2-4 hafta arasında değişebilir. Solucanlar yeni ortamlarında daha önce alıştıkları yem veriliyorsa yaklaşık 1 haftada uyum sağlarlar.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları ne ile beslenir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının ana besin maddesi seperatörden geçirilmiş büyük baş hayvan dışkısıdır. Bu gübreye başta çürümüş sebze ve meyve atıkları olmak üzere talaş, saman, ot kağıt gibi maddeler de karıştırılarak solucanlara mama olarak verilebilir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının cinsiyetleri var mıdır?

Solucanlar çift cinsiyetlidir(hermafrodit). Vücutlarının karın kısmının ön tarafında 9-12. Boğumlar(bölümler) arasında çiftler halinde erkek ve dişi genital üreme organı deliği vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi ‘’C’’ harfi şeklinde olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakın bulunmaktadır.