Solucanlar Dünyanın Bağırsaklarıdır

Sebze, meyve ve hayvan dışkılarının solucanlar tarafından sindirilerek dışkılanması sonucu elde edilen gübreye vermikompost denir. Solucanların hastalık oluşturan mikroplara karşı oldukça dayanıklı bağışıklık sistemleri vardır. Solucanlar sebze meyve ve hayvan dışkılarından fermente edilerek verilen mamayı sindirirken bünyelerindeki sölom sıvısını dışkılarına da geçirirler ve böylelikle solucanlardan elde edilen vermikompost hastalık yapan mikroplara karşı etkili bir gübre olur.

Bu gübre bitkilerin de ortamdaki patojenlere karşı dirençli olurlar. Vermikompostun organik yapısı toprağın da humus seviyesini ve organik yapısını olumlu yönde etkileyerek daha elverişli topraklar olmasını sağlar. Solucan gübresinin su tutma özelliği olduğundan dolayı vermikompost kullanılmış tarım alanlarında sulama sorununu azaltır toprağı havalandırır. Toprağın elementlerden daha fazla yararlanmasını sağlar. Vermikompost kötü hava şartlarında bitkilerin dayanıklılığını artırır.

Solucan Gübresi Çayı

Bitkilerin hızlı gelişmesini sağlayan solucan humusundan elde edilen bitki coşturan gibi isimlerle anılan bir sıvı gübre çeşididir. Solucan humusu seyrek dokulu bir torbaya konularak suyla dolu bir kaba daldırılır suyun içine menas veya yosun eklenir ortamdaki mikroplar bu besinlerle beslenir ve çoğalırlar. Elde edilen solucan gübresi çayı ile püskürtme yöntemiyle bitkiler sulanır.

Solucan Kiti

Hobi olarak solucan gübresi üretmek için belli bir düzeneğe ihtiyaç vardır. Bu düzeneğe solucan kiti denir. Solucan kiti için en uygunu ahşap kaplardır. Isı ve nem açısından ahşap kaplar önemlidir, solucan kiti hazırlarken sığ ve ağzı geniş kaplar kullanmaya dikkat etmek gerekir. Solucan kitine solucanları yerleştirdikten sonra güneşten ve yüksek ışıktan korumak gereklidir.

14 Mart 2017
1.020 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?