Solucan Gübresiyle Yüksek Verim

Özellikle son yıllarda yeni yeni ismi duyulmaya başlayan solucan gübresi şimdilerde ise kendisinde oldukça fazla söz ettirmeye başlamış görünüyor. Organik ve yüksek verimi sayesinde günümüzde tercih edilen bu gübre çeşidi aynı zamanda kolay üretimi sayesinde de insanların ilgisini çekmeye başladı.

 

Mutfak Atıklarından Solucan gübresi

 

Artık evlerde bile üretebileceğiniz solucan gübresini özellikle küçük bahçeleri olan saksılarda çiçek yetiştirme merakı olan kişiler yapmakta. Mutfak artıklarıyla beslediğimiz solucanlardan solucan gübresi üretmek mümkün. Bu gübre çeşidine ise vermikompost adı verilmekte.

 

Solucan Gübresi Yapımı

 

Herkesçe verimi arttırdığı kabul edilen solucan gübresi, kırmızı kaliforniya solucanından yapılmakta. Evde solucanları içine koyabileceğiniz 40 cm2 civarında bir kap içerisine bir miktar toprak solucanların barınması yeterli olacaktır. Sonrasında yapacağımız şey solucanların bulunduğu toprağı sürekli nemli tutmak ve onları aç bırakmamak olmalı.

 

Solucanlar daha bozulmuş ve küf kokan yiyeceklerden hoşlanırlar. Tam da bu noktada mutfak atıklarımız devreye giriyor. Mutfaktan çıkan organik çöplerimizi solucanlara verdiğimiz takdirde bu onlar için mükemmel bir yiyecek olacaktır.

 

Kullanım alanları nerelerdir

 

Solucan gübresi organik bir gübre olarak bütün gübre isteyen bitkilerde kullanılabilmektedir. Özellikle verimi arttırması ve organik olması dolayısı ile tercih edilmektedir. Hem masrafsız üretimi hem de bize sunduğu fayda neticesinde solucan gübresi kimyasal gübreden daha karlıdır. Tek olumsuz yanı çok fazla üretim kapasitesinin olmamasıdır.

 

Belki bir milyon solucandan ayda beş ton gibi bir gübre üretimi gerçekleşmektedir ki bu kapasite oldukça az görünmektedir. Yine de daha kapsamlı bir üretime hızla geçilirse topraklarımız kimyasal gübreden kurtularak organik gübreye geçiş sağlanabilir.

 

 

27 Kasım 2016
391 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?