Solucan Gübresiyle Yüksek Verim

Özellikle son yıllarda yeni yeni ismi duyulmaya başlayan solucan gübresi şimdilerde ise kendisinden oldukça fazla söz ettirmeye başlamış görünüyor. Organik ve yüksek verimi sayesinde günümüzde tercih edilen bu gübre çeşidi aynı zamanda kolay üretimi sayesinde de insanların ilgisini çekmeye başladı.

Mutfak Atıklarından Solucan gübresi

Artık evlerde bile üretebileceğiniz solucan gübresini özellikle küçük bahçeleri olan saksılarda çiçek yetiştirme merakı olan kişiler yapmakta. Mutfak artıklarıyla beslediğimiz solucanlardan solucan gübresi üretmek mümkün. Bu gübre çeşidine ise vermikompost adı verilmekte.

Solucan Gübresi Yapımı

Herkesçe verimi arttırdığı kabul edilen solucan gübresi, kırmızı kaliforniya solucanından yapılmakta. Evde solucanları içine koyabileceğiniz 40 cm2 civarında bir kap içerisine bir miktar büyükbaş hayvan gübresi solucanların barınması için yeterli olacaktır. Sonrasında yapacağımız şey solucanların bulunduğu gübreyi sürekli nemli tutmak ve onları aç bırakmamak olmalı.

Solucanlar daha bozulmuş ve küf kokan yiyeceklerden hoşlanırlar. Tam da bu noktada mutfak atıklarımız devreye giriyor. Mutfaktan çıkan organik çöplerimizi solucanlara verdiğimiz takdirde bu onlar için mükemmel bir yiyecek olacaktır.

Kullanım alanları nerelerdir

Solucan gübresi organik bir gübre olarak bütün gübre isteyen bitkilerde kullanılabilmektedir. Özellikle verimi arttırması ve organik olması dolayısı ile tercih edilmektedir. Hem masrafsız üretimi hem de bize sunduğu fayda neticesinde solucan gübresi kimyasal gübreden daha karlıdır.

13 Şubat 2017
260 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?