Solucan Gübresinin Kullanımı

ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yaklaşık 40 yıldır solucan gübresi üretimi ve kullanımı söz konusudur. Bitkilerin beslenmesi ve toprağı düzenleyici etkisi ile organik solucan gübresi büyük bir önem taşıyor. Bitkilerin sağlıklı ve hızlı yetişmesi için bu gübrelerin kullanılması gerekmektedir.

 

SOLUCAN GÜBRESİNDE NELER VAR, YAPISI NASILDIR?

 

Solucan gübresi granür bir yapıdadır ve bundan dolayı hava almayı da sağlıyor. Aynı zamanda su tutma özelliği ile toprağın susuz kalma stresinden de uzak tutmaktadır. Hava şartları bitkileri etkileyen bir faktördür. Buna karşı gübreler toprağı ve bitkiyi bu olumsuzluklara karşı korumaktadır. Solucan gübresinde yetişen bitkiler nitran kalıntıları bulundurmaz. Sebze ve meyvelerde ciddi oranda verim sağlar.

 

SOLUCANLARIN BAKIMI NASIL OLMALI

 

Hayvan gübresinde yaşayan solucanlar hayvanın türüne ve beslenmesine bağlı olarak bundan faydalanabilir. Lakin verimliliği en üst seviyeye ulaştırmak ve solucanların bakımından emin olmak için mutlaka solucan maması kullanılmalıdır. Solucan mamaların içeriği gereği onları en iyi şekilde beslenmesini sağlar. Solucanlar gübredeki faydalı mikroorganizmaların çoğalmasına neden oluyor. Bu durum bitkilere ve toprağa büyük fayda sağlamaktadır. Organik olan solucan mamaları da solucan üreticilerin en büyük tercihidir.

 

NEDEN SIVISOLUCAN GÜBRESİ

 

Tohumların büyümesini ve güçlendirmesini sağlamak amacı ile bazı bitkilerde özellikle sıvı solucan gübresi kullanmak daha avantajlı olacaktır. Açık alanlarda ve seralarda birçok bitki ve sebzelerde kullanılan bir gübredir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu bütün mikro ve makro elementleri içeriyor. Bunun yanı sıra bitki köklerin rahat hareket etmesini ve daha kolay saçaklanmasını da sağlamaktadır.

 

 

28 Kasım 2016
781 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?