Solucan Gübresi Üretiminde Doğru Mama Kullanımının Önemi Nedir?

Giderek gelişen bir alan olan organik tarım, hiçbir şekilde kimyasal madde kullanmadan, ürün yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu sebeple tarımsal üretimde, verimin arttırılmasında çok önemli olan gübrenin de organik olması şartı aranan özelliklerden bir tanesi olmuştur. Bu ihtiyacı karşılayacak en nitelikli organik gübrelerden bir tanesi de kırmızı kaliforniya solucanı tarafından üretilmektedir.

Nitelikli Solucan Gübresi Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilindiği gibi solucan gübresi üretiminde kullanılacak olan solucanların, toprakta bulduklarımızdan değil, bu iş için özel yetiştirilmiş olan kırmızı kaliforniya solucanı olması en önemli dikkat edilmesi gereken noktadır. Bunun yanında bu solucanın rahatlıkla yetişebileceği ve solucan gübresi üretebileceği sıcaklık şartlarının sağlanması gerekliliği vardır. Bu sıcaklık koşulları sağlanmaz ise hem solucanların üremesi olumsuz etkilenir hem de gübre üretim kapasitesi düşerek, solucan ölümleri gerçekleşebilir.

Kırmızı kaliforniya Solucanı türünün, nitelikli gübre üretebilmesindeki bir diğer etkende solucan maması karışımının, önerilen düzeyde malzemeler kullanılarak yapılması gerekliliğidir. Bunun sağlanması solucanların, üretim faaliyetlerinin sonunda verimce zengin bir solucan gübresi üretilmesine katkı sağlayacaktır.

Solucan Maması Kullanımının Verimli Organik Gübre Üretimine Katkısı

Solucan yetiştiriciliği ile ilgili birçok kaynak araştırıldığında karşımıza, solucan gübresi üretiminde büyük inek dışkısı ve çay posası karışımının, solucan maması olarak verilmesinin en nitelikli gübreyi elde etmeye katkı sağlayacağı yönünde çıkarımlar yapıldığı görülmektedir. Bu posanın üretiminde kimyasal maddelerden arındırılmış, tuzlu olmayan organik ürünlerin kullanılması, kırmızı kaliforniya solucanı için en nitelikli mamanın ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır.

Solucan maması kompostunun önerilen oranlarda ürünler ile homojen bir şekilde karıştırılarak yapılması, etkili ve verim yönünden zengin bir organik solucan gübresi yapımına katkı sağlayacaktır.

18 Aralık 2018
1.779 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?