Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi üretimi için kullanılan üç tür solucan eista foetida, eisenia andrei ve eisenia hortensisdir. İştahlarının iyi olması ve hızlı bir şekilde çoğalmaları sebebi ile solucan üretiminde çok tercih edilmektedir. Özellikle kırmızı kaliforniya solucanı diğer toprak solucanlarına göre küçük olmasına rağmen çok daha hareketli olması ile dikkat çekmektedir. En yaygın ve en çok verim sağlanan kompost solucanıdır.

 

Üreme hızı en fazla olan solucandır. Bir ay içinde üretmiş olduğu kokonlarda 6 solucan yumurtası yer aldığı için üremesi çok hızlıdır. Bulundukları ortama çok hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmeleri verilecek mamaya ve ortamın sıcaklığına bağlıdır. Ortam sıcaklığının 15 ile 20 derece arasında tutulması kokon üretimi açısından faydalı olmaktadır. Her türlü organik atığı ve evsel atıkları tüketebilen solucanlar en çok büyükbaş hayvan gübresi ile beslenmektedir. Kokusuz olan bu solucan gübresi görünüm olarak toprağa benzemektedir.

 

– SOLUCAN GÜBRESİ YAPMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?

 

Başlangıç için bir kilo solucan alınması yeterlidir. Çılgınlar gibi üreme yapan bu canlılar aldıkları besin oranına göre verim sağlamaktadır. En az 30 cm derinliğinde 2 adet çöp kovası solucan gübresi üretiminde gerekli olan malzemedir. Solucanların karanlığı sevmesi göz önünde bulundurulmalı ve saydam çöp kovaları tercih edilmemelidir. Bir adet saksı veya tuğla, bir miktar gazete ve evsel atıklar solucan gübresi üretimi gerekli olan malzemelerdendir. Oluşan gübrelerinizi hasat edebilir ve yeni gübreler oluşumu için yeni evsel atıkları solucanlara verebilirsiniz.

27 Aralık 2016
2.722 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?