Solucan Gübresi Üretimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yakın gelecekte çiftçiler tarafından yoğun bir talep görecek gübre çeşitlerinden birisi de solucan gübresi olarak düşünülmektedir. Yeni bir iş kurmak isteyenlerin ve topraklarının canlanmasını isteyenlerin tercihi kırmızı kaliforniya solucanı tarafından üretilen organik gübreden yana olmaktadır.

ABD laboratuvarlarında özel olarak melezlenen bu solucanlar yaklaşık 40 yıldır Avrupa’da tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Eista foetida solucan türünün organik olarak üretilmiş büyükbaş hayvanların gübrelerini yemesi sonucunda bir toprak düzenleyicisi olan gübreleri oluşturmaktadır.

-SOLUCAN GÜBRESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Hava şartlarının olumsuz etkilerine karşın toprağı koruma özelliğine sahiptir. Yorulmuş toprakların canlanmasını sağlar. Asitli, kumlu toprakları tarım yapılabilmesi için hazır hale getirir. Kokusu bulunmamaktadır. Solucan gübresi ile yetiştirilen bitkilerde kesinlikle nitrat maddesi bulunmamaktadır. Suyu, havayı ve toprağı kirletmeyen çevre dostu bir gübredir. Toprakta uzun süre kalabilme özelliği sayesinde bitkilerin uzun süreli beslenmesini sağlar. Bol verimli ürünler elde edilmesini sağlar, elde edilen ürünlerin raf ömrü uzun olur.

– SOLUCAN GÜBRESİ KULLANMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bitkilerinizin hem beslenmesini hem de büyümelerini sağlar. Humusu az olan toprakları iyileştirerek, topraktaki faydalı organizmaları harekete geçirir. Gübre uzun süre toprakta kalma özelliğine sahip olduğu için bitkilerin emilimin daha iyi yapılmasını sağlamaktadır. Mükemmel bir gübre olması sebebi ile bitkilerin kök hastalıklarından korunmasını da sağlamaktadır. Organik azotun yüksek olması sebebi ile toprağın beslenmesi çok daha iyi olmaktadır. Olumsuz hava koşullarına karşı daha çok dirençli olmalarını sağlamaktadır.

18 Nisan 2017
1.497 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?