Solucan Gübresi Üretim Yöntemleri Nelerdir?

Solucan gübresi üretmeye karar verenlerin ilk olarak bunu hobi olarak mı yoksa ticari amaçla mı yapacaklarına karar vermeleri gerekir. Kullanılacak alan, sermaye, kompost hazırlamak için kullanacağınız atıklar düşünülerek planlama yapılmalıdır. Üreteceğiniz solucan gübresini direk kullanabileceğiniz gibi belirli işlemlerden geçirdikten sonra sıvı solucan gübresi olarak da kullanabilirsiniz. Amacınızı belirledikten sonra aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı seçerek üretime başlayabilirsiniz.

Kutu, Sandık Ve Kasalarda Üretim: Bu yöntem bu işi hobi olarak yapmak için uygundur. Evinizdeki evsel atıkları değerlendirmek isteyenlerin kullanabileceği bir yöntemdir. Kasanın tabanına bir miktar kıyılmış kâğıtlarla yatak yapılır. Bunun üzerine bir miktar kompost dökülür ve solucanlar bunların üzerine yerleştirilir

Toprak Üstünde Zemin Yataklı veya Sıralı Yığınlar İle Üretim: Organik solucan gübresi üretiminde kullanılan en basit yöntemdir. İki şekilde yapılır. Birincisi açık alanda toprağın üzerine sıralı yataklar hazırlanır. İkinci yöntem de ise toprak kazılarak yataklar hazırlanır.

Ayaklı Yerden Yüksek Kasalarla Üretim: Kasalar sert plastikten, ayakları ise metalden imal edilir. Tüm işlemler manuel olarak yapılır. Maliyeti düşük olması nedeniyle tercih eldir.

Otomatik Besleme Ve Kapaklı Yataklar İle Üretim: Solucan üretiminde verimi artırmak için uygun bir yöntemdir. Solucanlar daha az ama buna rağmen daha sık beslendiği için solucanların taze besinle sürekli beslenmesini sağlar.

Yerden Yüksek Hareketli, Besleme Kapaklı Yataklar İle Üretim: Hareketli otomasyon sistemi sayesinde solucan maması sürekli olarak verilirken atıklarda düzenli olarak alınabilir. Büyük işletmelerin tercih ettiği bir yöntemdir. Maliyeti yüksektir. Bu sistemde tüm işlemler otomatik olarak yapılır.

21 Mart 2017
1.106 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?