Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Kimyasal gübrelemeden yeterli verimin sağlanamaması nedeni ile organik gübreye doğru yönelme gün geçtikçe artmaktadır. Üreticiler sebze ve meyvelerde kimyasal gübre kullanılmasına ve istediklerini verimi elde edememelerinden dolayı çiftçiler solucan gübresi kullanımına doğru yönelmektedir.

En çok verimin sağlandığı solucan olan kırmızı kaliforniya solucanı, solucan gübresi üretiminde çok başarılıdır. Eista foetida olarak da bilinen bu solucan diğer toprak solucanlarına göre daha fazla gübre üretmektedir.
– SOLUCAN GÜBRESİ YAPIM AŞAMALARI NELERDİR?

Solucanları içine koyacağınız kovaları iç içe geçirerek içte kalacak kovanın dört bir tarafına matkap ile delikler açın. Her bir bölgesinde 20 adet delik yapmanız yeterli olacaktır.Daha sonra delikli kovayı bu kovanın içine oturtun. Sıvı akışının olması için bu işlemin yapılması şarttır. Solucanlar için besin hazırlama aşamasında yumurta kabukları, mısır koçanı, evsel atıklar tercih edebilirsiniz. Kovaların içine tabakalar oluşturmak için parçalanmış gazeteler kullanmanız çok iyi olacaktır. Ağır koku yapacak malzemelerden uzak durmanız çok mantıklı olacaktır.

Tabakalar nemli olmalı ama çok aşırı derecede yumuşak olmamalıdır. Sebze ve meyve kabukları verdiğiniz zaman solucanlar bunları çok güzel tüketecektir. Kovalarda maviküflerin oluşumuna sebep olacaktır. Bu durum solucanlar için çok faydalıdır. Hazırlıklarınız bittikten sonra koyduğunuz atıkların üzerine solucanları dökebilirsiniz.

İlk birkaç hafta evlerine alışma mücadelesi veren solucanlardan pek bir şey beklememelisiniz. Alıştıktan sonra organik solucan gübresi elde etmeniz mümkündür. Bu kadar kolay üretim aşamasına sahip solucan gübresi üretiminden iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

25 Mayıs 2017
1.713 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?