Solucan Gübresi İle Yüzde Elli Verimi Yakalayın

Son yıllarda oldukça adından söz ettiren solucan gübresi, tarım arazilerinde büyük bir verime neden olmaktadır. Solucan gübresinde bulunan mükemmel mineraller ve bitkiler için gerekli olan patojenlere karşı direnç, solucan gübresi ile sağlanmaktadır. Bu minik hayvanlar, tek başlarına fazla bir iş yapmazlar ama ‘birlikten kuvvet doğar’ atasözünü en iyi şekilde anlatmaktadırlar. Milyonlarca solucan, hatırı sayılır gübre üretimi yapmaktadır ve bu gübre çok kıymetli ve güçlü bir gübredir.

SOLUCAN GÜBRESİ (VERMİKOMPOST)

Vermikompost, ‘solucan gübresi’ kelimesinin İngilizcesidir. Bitkiler, bizim için oldukça önemlidir ve bakımı önemlidir. Solucan gübresi yani vermikompost, solucanın vücudundan çıkan sıvının, gübresine karışması ile oluşur. Yüksek minerallerle, bitkiler için antibiyotik özelliği taşır. Bu gübrenin sıvı olanlarına, sıvı solucan gübresi denilmektedir.

Hazırlanan solucan maması, 50-60 cm olup, yerden yüksek olan kasaların dibine yerleştirilir. Üzerine solucanlar ve tekrar üzerine solucan maması eklenir. Bu şekilde, solucanlar, bu mamaları yiyerek hızlı bir şekilde gübre üretirler.

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI

En iyi solucan, Kaliforniya solucanıdır. Bu solucanlar ince ve narin olur, hızlı hareket edeler ve oburdurlar. Hızlı dışkı üreterek, diğer solucanlara nazaran, verimleri fazladır. Yüzde elliye varan tarım geliri artırımına neden olurlar. Bitki yetiştiricilerinin en çok tercih ettiği gübreler arasında, Kaliforniya solucan gübresi vardır.

03 Şubat 2017
441 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?