Solucan Gübresi

 Solucan gübresi, başta ABD ülkesinde olmak üzere yaklaşık 40 yıldır birçok Avrupa ülke genelinde tarımsal işletmeler de kullanılmakta ve üretilmektedir.

 

Solucan gübresi nedir diye sorulduğunda, Eisenia foetida toprak solucanı ve kırmızı california solucanı adıyla bilinmekte olan Lumbricus rubellis türleri organik şekilde yetiştirilerek büyükbaş hayvanlar aracılığıyla dışkılarından ve organik olan bitkisel materyaller sonucu kimyasal ve fiziksel yapı değişimlerinin ardından temeline dayanmakla birlikte üretilen bir toprak düzenleyici olarak bilinir ve bitki besleme materyali olarak da kullanılır.

 

Solucanların kendi sindirim sistemlerinde sentezlemiş olduğu antibiyotik nitelik taşıyan yapılar, vitaminler ve aminoasitleri dışkı bölgesinde karıştırarak ortaya çıkmış olan gübrenin de biyolojik aktive yöneliğini arttırmaya yararlar. Bu sayede bu gübre ile beslenmekte olan bitkilerin hızlı ve sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamakta önemli rol oynarlar.

 

Sözü edilmekte olan biyolojik stimulatörler, diğer olan hayvansal gübrelere oran şeklinde ölçüldüğünde 100 kat daha fazla çıktığı görülmüştür. Kimyasal gübre yapısında ise hiç bulunulmamıştır. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki, muhteviyatındaki fulvik asit ve humik asit bitkinin beslenme gereksinimi için aşırı derece de önemli madde olarak bilinir.

 

Solucan gübresinin özellikleri

 

Kesinlikle yaban ot tohumları içermemektedir. Granüler yapısı ile toprakta sütrüktürünü düzenleyerek havalanma sağlanmasıyla birlikte su tutma kapasitesinin de yüksek oran da toprakta bulunan su stresini de en düşüğe indirir. Herhangi olacak olan hava şartlarının olumsuz etkilerine karşı yani sıcaklık, don gibi olaylardan bitkiyi önemli derece de korur. Bol verimli, raf ömrü uzun ürünler elde edilmesi sağlanır ve oldukça kalitelidir. Yüzde yüz şeklinde non- toksik ve ekolojiktir. Kokusuz bir yapısı vardır.

 

Solucan gübre yardımı ile yetiştirilmiş olan bitkilerin nitrat kalıntısına rastlanmaz. Havayı, toprağı ve suyu asla kirletmez. Kumlu ve asitli toprakları düzenleme imkânı ile tarıma oldukça elverişli katkı sağlar. Toprakta bulunan sürtüktür, nem ve Ph gibi özelliklerde de düzenleme sağlamaktadır.

 

Toprakta uzun süre kalmasından bitkinin de uzun süre şeklinde besin ihtiyacına katkı sağlar. Besin elementlerinin de bitkinin ihtiyaç haline göre tedricen şekilde bitkiye kazandırır. Kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, kimyasallarla kirlenmiş, yorulmuş olan toprak bölgeler de ıslah işini sağlar.

 

Solucan gübresinin faydaları

 

            Solucan gübresi faydaları, bitkilere yararı bakımından hem büyümeleri için hem de besin kaynağı olarak en önemli faydasını sağlar. Toprakta olan faydalı mikroorganizmaları uyarmakla birlikte humusu az olan toprakta da iyileşme sağlar. Topraktaki organogenetik elemanların bitkilerin de alabileceği şekle dönüştürür ve toprağı da genel olarak iyileştirmeyi sağlar.

03 Eylül 2016
1.058 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?