Solucan Gübresi Hakkında Bilmedikleriniz

Solucan Gübresi Nedir?

 

Solucan gübresi, Kırmızı Kaliforniya Solucanların bitkisel ve hayvansal atıkları işlemesi sonucu dışkılarıyla oluşturdukları organik maddedir. Gübre siyahi bir renge sahiptir ve kokusu itici değildir. Gübre, bitkilerin beslenmesi açısından içerisinde; vitamin, mineral, antibiyotik, büyüme hormonları ve humik maddeler bulundurur.

 

Solucan gübresi gram başına düşen milyonlarca bakteri bulundurmaktadır. Bu bakteriler yararlıdır ve solucanların midelerinden gelmektedir. Solucan gübresi sayesinde üreticiler ektikleri ürünleri hem verimli olarak elde etmektedir hem de daha erken zamanda toplamaktadır.

 

Gübreden daha fazla elde edebilmek için solucanların yaşadığı ortamın çevresel faktörleri önemlidir. Ortamın ısısı, nem oranı, havalandırılması ve solucanların rahatlığı popülasyonun artmasında etkili olmaktadır. Popülasyonun artması demek aynı zaman da gübre üretiminin artışı demektir.

 

Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

 

Yapısındaki çok sayıda bakteri toprağa verilir ve bu bakteriler topraktaki bakterilerle savaşarak onları yener. Bu sayede bitkinin hastalığa karşı korunmasını sağlar. Solucan gübresi; bitki büyüme gelişimi, toprağı yumuşatma, nem tutma, böceklerden koruma ve kök çürüklüğü gibi kök hastalıklarını def etmek için toprağın bu yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlar.

 

Solucan gübresinin en önemli faydalarından biri ise bitki ne kadar kullanılırsa kullanılsın yakma sorunu oluşmaz. Diğer suni ve hayvan gübreleri bitkiler tarafından kolayca emilmekte ve bitkileri yakmaktadır. Solucan gübresinin faydalarına ek olarak toprağı havalandırması ve yüksek nem seviyesini koruması özellikleri gösterilebilir. Bu sayede solucan gübresi en faydalı toprak düzenleyicisidir.

03 Eylül 2016
236 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?