Siyah altın

            Solucan gübresi Allah’ın bir mucizesidir. Her türlü bitki, çiçekler, sebzeler ve meyveler için kimyasal gübrelere ve ilaçlara başvurmadan hem verimi hem lezzeti artıran toprağı temizleyen bir gübre. Solucan gübresi Latince adı eista foetida olan Kırmızı Kaliforniya Solucanı tarafından üretilir.

 

Kırmızı Kaliforniya solucanları doğadaki atıkları yiyerek çok değerli bir gübre üretirler. Vücutlarından salgıladıkları sölom sıvısı sayesinden bağışıklık sistemini koruyarak uzun süre hayatta kalmayı başarabilmişlerdir. Solucan gübresinin bir diğer ismi de vermikomposttur. Vermikompost organik bir gübre olup toprağı temizleyip çok daha faydalı bir hale getirir dolayısıyla bu topraklarda yetişen ürünler de tamamen organik olup sağlığımızı tehdit eden birçok kimyasal zararlılardan arınmış ürünler olarak soframıza gelir.

 

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının ürettiği solucan gübresi elli yılı aşkın süredir Amerika’da üretilip toprağa verilerek organik tarım yapılmaktadır. Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan solucan gübresi gerek amatörce hobi olarak gerekse büyük firmalar tarafından üretilmeye başlanmıştır.

 

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

 

Kırmızı Kaliforniya solucanları sebze meyve atıkları ağaç yaprakları yumurta kabuğu büyükbaş hayvan dışkısı saman ot kâğıt karton yiyerek dışkılarlar. Vücutlarında bulunan çeşitli mikroorganizmalar enzimler ve sölom sıvısını yediklerine geçirirler ve dışkılarlar bu vücutlarındaki bu çeşitli faydalı antibiyotik etkisine sahip hormonlar sayesinde ürettikleri dışkı çok faydalı bir gübre olur.

 

Büyükbaş hayvan gübresinin çeşitli sebze meyve atıklarının ot saman karton çay posası gibi atıkların bir süre fermente edildikten sonra solucanlara mama hazırlanması ve düzenli aralıklarla beslenmesi sonucu solucanların ürettikleri dışkı toplanarak kurutulup elenmesi sonucu solucan gübresi elde edilmiş olur.

18 Aralık 2016
3.300 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?