Sağlıklı Topraklar

Çiftçilik yapan insanların sağlıklı bir araziye sahip olabilmeleri için kimyasal gübre kullanımını azaltmaları gerekmektedir.Bu yüzden çiftçilerin düzenli bir şekilde organik solucan gübresi kullanmaları ve topraktaki organik madde oranı artacağı için zamanla kendi arazilerini düzenleyecek ve verimlerinin arttığını gözlemleyeceklerdir.

 

Solucan gübresinde bulunan yararlı enzimler sayesinde toprakta faydalı bakteri mikroorganizmalar artar. Solucan gübresi azot fosfor potasyum gibi elementlerin toprakta çözünürlüğünü artırarak bu elementlerin ekim yapılan bitki tarafından emilimini kolaylaştırır.

 

Organik solucan gübresi ayrım gözetmeksizin her türlü bitkide kullanılabilir, bitki kökünün gelişmesini hızlandırarak kökün güçlü olmasını sağlar, yabancı ot tohumu içermediğinden otla mücadelede kimyasal ilaç kullanımına engel olur, asgari yüzde otuz verimi artırır, bitkilerde hızlı büyüme ve gelişme direnç sağlayarak ürünün erken hasat edilmesini sağlar.

 

Solucan Maması Nedir?

 

Solucanlar büyük baş hayvan ve at dışkısı ayrıca doğadaki asit içermeyen her türlü bitki ve karton yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Gübre üretimi için solucan besleyen insanlar besihanelerden temin ettikleri büyükbaş hayvan gübrelerini fermente ederek solucan maması hazırlarlar. Küçük bahçe sahipleri ve evinde çiçek yetiştiren insanlarda hobi olarak evlerinde ve bahçelerinde uygun ortam sağlayarak solucan gübresini üretmekteler. Evdeki sebze meyve atıkları yumurta kabukları ve biriktirdikleri çay posasını kullanılmayan karton parçalarını solucanlara yedirirler.

 

Evdeki sebze meyve atıklarını fermente ederek hem doğanın kirlenmesine mani olmak hem de geri dönüşümle yeni bir gübre üreterek organik tarım yapmak gelecek nesiller için önemli bir adımdır. Solucanlara mama verilerek vermikompost da denen katı gübre elde edildiği gibi bir takım teknolojik aşamalardan geçirilerek sıvı solucan gübresi de elde edilmektedir.

16 Haziran 2017
1.255 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?