Organik Tarımın Yıldızı Solucan Gübresi

 
Organik tarım yaparken toprağı güçlendiren birçok yönteme başvurulur ki topraktan daha güçlü ve sağlıklı verim alınabilsin. Bunlardan bir tanesi de solucan gübresi olarak bilinmektedir.

 

Solucan Gübresi Nedir?

 

 Kırmızı kaliforniya solucanı dışkılarının, hayvansal ve bitkisel atıklarla birlikte işlenmiş hali ile oluşmakta olan gübre çeşidi olarak bilinir. Özellikleri arasında çok hızlı bir şekilde üreme görüldüğü için, büyük maddi harcamalara gerek görülmez çünkü kendiliğinden ve dışardan hiçbir etkiye maruz kalmadan oldukça fazla üreme yapabilmektedir. Cüzi miktarlı yatırımlar bu konuda yeterli olacaktır. Bu gübre çeşidi vitamin ve mineral açısından yüksek oranda zengin olduğu için faydalı görülmektedir.

 

 Gübre Üretimi İçin Neler Yapılabilir?

 

Üretim havuzları üretim açısından son derece faydalı olmaktadır. Bu havuzlar plastik kaplardan oluşturulup elde edilebilmektedir. Yerden yüksek olarak kesilmesi uygun olan kaplarda solucanlara yaşam alanı oluşturabilir ve böylece onların daha hızlı üremesine yardımcı olabilirsiniz. Beton bir alanda da rahatlıkla solucanlara yer açabilir ve beslenmelerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Beslenmeleri üretim yapmaları için mutlak ki önemlidir. Beslenmelerini sağlamak için de taze sığır gübresi yeterli olacaktır. Eista foedita olarak da bilinen bu hayvanlar öncelikli olarak güneş ışığının etkilerinden uzak, karanlık bir ortamda barındırılırsa kaliteli bir üretim gerçekleşir. Beton zemin bu konuda her zaman işe yarardır. Beton zeminde sıcak ve soğuk bu hayvanlar için hissedilmediğinden dolayı ısı farkı bu solucan türü tarafından fark edilmemektedir.

 

 

 

 

09 Kasım 2016
683 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Gür Bostan dedi ki:

    Nasıl olurda Türkiye bu solucanların kıymetini bu zamana kadar anlayamamış aklım almıyor

    1. Sizinle aynı fikirdeyiz Gür Bey 🙂

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?