Organik Tarımın Anahtarı

Artan hastalıklar ve obezite sorunlarına karşı artık tüm dünya beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. Bu konuda da öne çıkan en önemli unsur organik gıdalar. Organik gıdaların yetiştirme süreci de bazı anahtar noktalar isteyen bir konudur.

 

İlaç ve hormon kullanmamanın dışında kullanılan gübrede çok önemlidir. Kullanılan yapay gübreler besinin organik yapısını bozmaktadır. Organik gübre olarak son yıllarda yükselen trend solucan gübresidir. Bitkiyi beslemesinin yanı sıra, toprakta bulunan yapay ve zararlı maddeleri de zaman içerisinde yok etme ve tarım yapılan toprağın tamamen organik bir hale gelmesini sağlar.

 

           Organik solucan gübresi üretimi sanıldığının aksine çok kolaydır. Solucan topraktan beslenen ve nemli ortam seven bir hayvandır. Üreticisine su dışında herhangi bir masrafı da yoktur. Solucan gübresi üretmek isteyen kişi nemli ve karanlık bir ortamı hayvanlara sağladıktan kısa bir süre sonra gübre alımına başlayacaktır. Solucan gübresi tesisi için çok büyük alanlara gerek bulunmamakta, isterse üreticilerde kendi kullanacakları solucan gübresi tesislerini kurabilmektedirler.

 

Çok çabuk üreyen bir canlı olduğu için verim çok kısa sürede alınır. Bunun yanı sıra daha büyük tesis kurmak isteyenlerde hem kendi ekim alanlarında kullanımda, hem de ticaretini yapabilirler. Özellikle yurt dışından çok büyük rağbet gören solucan gübresini doğru bağlantılarla ihraçta edebilirsiniz. Solucan gübresi üreticisine devlet teşvik imkânları da sunmaktadır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi Tarım ve hayvancılık Bakanlığından alınabilir.

03 Eylül 2016
125 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?