Organik Solucan Gübresi Hakkında

Kimyasal gübrelerle zarar uğrayan toprakların gelecek nesiller için yeniden umut vermesi adına organik solucan gübresi kullanılmaktadır. Toprağın doğal minerallerine kavuşması için organik yaşamı desteklemek en doğru karar ve uygulama olmaktadır. Kompostlaşabilir ürünleri ve organik atıkları doğal gübreye çeviren solucanlar gübre üretiminde çok başarılıdır.

 

Gram başına bile birkaç milyon faydalı bakteri içeriyor olması hem toprağa hem de bitkilere ne kadar faydalı olduğunun bir işaretidir. Solucanlar günde kendi ağırlığının neredeyse iki katı kadar mama tüketmektedir. Kimyasal içermeyen tüm yeşil ve kahverengi bitkisel atıklar solucan maması yapımında kullanılabilmektedir. İdeal olan nem ve sıcaklık sağlandığında solucanlar daha iyi beslenme sağlamaktadır. Bu iyi beslenmenin sonucunda da sıvı solucan gübresi elde edilmektedir.

 

– KİMYASAL GÜBRELER İLE ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİNİN FARKLARI NELERDİR?

 

Kimyasal gübreler biyolojik sistemi olumsuz şekilde etkiler, her gübreleme sonunda geride güçsüz ve zarara uğramış bir toprak bırakır, bir sonraki ekim aşamasında daha fazla gübreleme yapılması zorunda kalınır. Organik solucan gübresi kullanımında toprağa her ekim sırasında az gübre yeterlidir. Bitki hormonları kimyasal gübrelerde yer almazken, organik gübrelerde yararlı bitki hormonları bulunmaktadır.

 

Organik solucan gübresi yüksek miktarda organik karbon ve humus içermektedir ama kimyasal gübreler organik karbon ve humus içermez. Kimyasal gübreleme yapılan ürünlerde organik koku ve lezzet bulunmaz. Solucan gübresi ile yetiştirilen bitkilerde % 100 organik olarak elde edilmektedir. Kimyasal gübreler toprağın su tutma kapasitesini azaltır.

16 Aralık 2016
861 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?