Organik Gübre Yenilikleri

Geniş çaplı tarım arazilerine sahip olmamızın avantajları ile birlikte daha kısa sürede ve daha verimli ürün elde edilmesi amacı ile organik tarıma verilen önem gün geçtikçe arttırılmaktadır.

Özellikle de kırmızı kaliforniya solucanlarının dışkılarından elde edilen vermikompost ürünü tüm sebze ve meyvelerin üzerinde etkilidir ve solucan gübresi kullanımı sonucunda sunmuş olduğu olumlu sonuçları ile birlikte gün geçtikçe daha geniş bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Piyasa değeri oldukça uygun olan solucan gübresi,kullanıldığı andan itibaren etkisini göstermektedir ve kullanılan tarım arazisi üzerindeki etkisini 1 yıl kadar devam ettirmektedir.

Vermikompost kullanımı

Vermikompostun hangi alanda ve ne kadar kullanılacağına bağlı olarak değişen ölçülerine göre suya atılması ile elde edilen solucan gübresi çayı içerisindeki bakteri, mantar, nematod ve mikroorganizmalar ile zenginleştirilmesi sebebi ile büyük bir öneme sahip olmaktadır. Spreyleme yöntemi ile yapraklara yönelik kullanımı yapılacaksa 12 saatlik bir dinlenme süresi yaprağın alması gereken bakteri yoğunluğu için yeterli bir süre olmaktadır. Bunun yanında topraktan uygulama yöntemi kullanılacaksa eğer içeriğin daha çok mantar yoğunluklu olması gerektiğinden dolayı daha uzun süreli bir dinlenme süresine ihtiyaç duyulmaktadır.

Organik gübrenin avantajları

Solucan gübresi; ürüne herhangi bir zararı olmamasının yanında ürünün benzerlerinden daha az kullanımı sonucunda daha geniş çaplı bir etki yaratması, maddi açıdan daha az külfetli olması, ürünün üretim süresini ürünün kalitesini düşürmeden 15-20 gün süreli kısaltması, kullanımı sonrasındaki olumlu etkilerinin kullanıldığı toprak içerisinde 3 yıl kadar daha gösterebilmesi, toprak yüzeyine orantılı olarak istenildiği kadar kullanılması gibi yararları ile tarım alanında büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

14 Ocak 2017
3.082 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?