Organik Gübre Solucan Gübresi

Son yıllarda organik gübre olarak oldukça yoğun olarak talep gören solucan gübresi, bir iş kolu olarak gittikçe büyüyor gibi görünüyor. Ülkemizde tarımla uğraşan kesimin oldukça sıkıntı çektiği gübre problemine çözüm getirecek mi getirmeyecek mi ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz. Şimdilik daha çok küçük çaplı bahçelerde kullanılan solucan gübresi yavaş yavaş endüstriyel tarıma geçmesi ümit ediliyor

Solucan Gübresi Nasıl Üretiliyor

Solucan gübresi en kaliteli üretimi kırmızı kaliforniya solucanından oluyor. Bir miktar killi toprağın içerisine bırakılan solucanlara yiyecek verilerek verilen yiyecekleri öğütmesi sonucunda solucan gübresi üretiliyor. Solucan gübresinde asıl iş solucanların içinde bulunduğu toprağı nemli tutup solucanlara günlük yeterli yiyeceği temin etmek

Solucanlar ne yiyor?

Solucanlar bizim organik mutfak artıklarımızla gayet iyi beslenebiliyorlar. Yiyeceklerini toprağının üzerine bıraktıktan sonra onlar ihtiyaçları kadar yiyeceği tüketip kalan posasını ise toprağın tabanında biriktirmekteler. Özellikle küflü ve bozuk yiyeceklerden hoşlanan solucanlar onları daha iyi tüketmekteler. Ev artıklarıyla üretilen gübreye ise vermikompost adı verilmekte.

Evde Solucan Gübresi Üretimi

Özellikle evinde bahçesi olanlar da solucan gübresi kullanmaktalar. Solucan gübresini evde üretmek mümkündür. Solucan gübresi üretimi veya solucan üretimi yapan firmalardan evde gübre üretimi için solucan kiti alarak evde solucan gübresi üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Solucan kiti olmadan da evinizde 30-35 cm2 bir kap içerisine temin ettiğiniz solucanları bırakıp onlara gereken nemli ve killi toprağı sağladıktan sonra o kabın içerisinde üretim gerçekleştirmeniz mümkündürs.

Böylelikle bahçeniz için gerekli verimli gübreyi kendiniz üretmiş olup solucan gübresinin verim üzerine etkisini de kendi gözlerinizle test etmiş olursunuz.

25 Nisan 2017
976 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?