Neden Solucan Gübresi?

Son zamanlarda kimyasal gübrelerin toprağa vermiş olduğu zararların artması sebebi ile doğal ve organik olan solucan gübresi tercih edilmeye başlandı. Toprağın doğal minerallerle bitkileri, ağaçları, sebzeleri beslemesi adına atılan bu adım en doğru tercih olmaktadır.

 

Evsel organik atıkların kırmızı kaliforniya solucanı tarafından yenilmesi sonucu elde edilen bu gübrelerin pek çok faydaları bulunmaktadır. Saymakla bitmeyen faydaları nedeni ile artık suni gübre kullanılmamaktadır. Çevre dostu olan eista foetida solucan türü bütün gübrelerin içinde en iyi ve en sağlıklı olanıdır. Mis gibi toprak kokan, yüzde yüz doğal bir gübre olması nedeni ile bitkilerin kök hastalıklarına karşı dirençli olmalarını da sağlamaktadır.

 

– SOLUCAN GÜBRESİNİN DİĞER GÜBRELERDEN ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

 

Solucan gübresinde tuzluluk sıfır oranındadır. Solucanlara ne yedirildiği ile ilgili gübrelerin veriminde de farklılıklar oluşmaktadır. Solucan gübresinin kaliteli olmasında solucan üreticilerinin vermiş olduğu yemin kalitesi önemlidir. Kuralına uygun olarak üretilen organik solucan gübrelerinden alınan verim % 100 oranındadır. Hiçbir şekilde toprağa ve bitkiye zarar vermemektedir.

 

– BAHÇENİZDE SOLUCAN ÜRETİMİNİ NASIL SAĞLARSINIZ?

 

Sebze, meyve, yumurta kabukları gibi atıkları bahçenizin çeşitli bölgelerine gömün. Fazla derine gömmemeye dikkat etmelisiniz. Bitkilerin her türlü atıklarını da toprağa gömebilirsiniz. Topraktaki ıslaklığın etkisi ile birlikte çürüme işlemi başlar. Solucanların bunları yemesi için davetiye oluştur olursunuz. Bu çürümüş atıkları yiyen solucanlar her tarafa dolaştıkları her yere gübrelerini dağıtırlar. Bu sayede bahçenizin toprağı verimli olur.

11 Aralık 2016
634 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Sinan çelep dedi ki:

    Ben şimdi bir kere bu gübreyi kullanırsam kendi bahçemde ne kadar süre bir şey kullanmama gerek kalmaz

    1. Sinan Bey, organik solucan gübresini bahçenizde kullandığınız zaman 2 ile 3 yıl arasında bir şey kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?