Kırmızı Kaliforniya Solucanları ve Faydaları

Bilim adamları tarafından solucanlar ekosistemin mimarları ve mühendisleri olarak değerlendirilmektedir. Solucanların varlıkları toprağın habitatı üzerinde çok ciddi olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu şaşırtıcı ve faydalı minik organizmalar gün içinde kendi vücut ağırlıklarının yarısı kadar yiyecek tüketmektedir. Çöpleri tüketmeleri sebebi ile çevre dostu canlılardır. Kırmızı Kaliforniya solucanının ürettikleri toprak düzenleyicilerine vermikompost denilmektedir. Kırmızı solucanlar gübre üretimi için en iyi solucanlardır ve solucanları yağlı şeylerle beslememek gerekir.

– SOLUCAN GÜBRESİ ELDE ETMEK İÇİN SOLUCANLAR NE İLE BESLENMELİDİR?

Yapraklı yeşillikler, patates, asitli olmayan meyveler, kahve ve çay telveleri, kâğıt, pamuk, pirinç, iyi öğütülmüş tahıllar, yumurta kabukları solucanlar için iyi besin kaynaklarıdır.

– SOLUCAN GÜBRESİ TOPRAĞA NASIL UYGULANIR?

Solucan gübresi çayı hazırlandıktan sonra püskürtme yöntemi ile toprağa uygulanmaktadır. Mevcut sulama sistemine dahil edilerek kullanılması çok daha doğrudur. Solucan gübresi sayesinde toprağa gelen mikroplar solucan gübresinin faydalı minerallerine dayanamayarak kaybolurlar ve bu sayede gübrenin kullanıldığı arazinin sistemi organikliğe geçiş yapar.

– SOLUCANLARIN TOPRAĞA FAYDALARI NELERDİR?

Toprağın kalitesi için önemli rol oynayan solucanlar bitkilerin gelişimini sağlamaktadırlar. Solucanların yaşadıkları topraklar bitki ve meyvelerin yaşaması açısından daha elverişlidir. Dışkılamış oldukları gübreler sayesinde hem bitkiler hem de toprak beslenmektedir. Solucan gübresi ile yetişen bitkiler diğer kimyasal gübrelerle yetişen bitkilere göre daha yeşil ve daha sağlıklıdır. Meyve ağaçları daha fazla meyve vermektedir. Daha az emek harcanır, daha az sulama yapılır ve daha az gübre kullanılır. Toprağın pulluk görevini görme açısından en faydalı organizmalardır.

25 Ocak 2017
4.188 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?