Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir

 Kırmızı Kaliforniya Solucanı adını bu tür görüldükten sonra Kaliforniya’daki enstitüde yer alması isimin bu enstitüden alındığını gösteriyor. Bu solucanlar 40 dereceyi geçmeyen her türlü toprakta yaşayabilirler.

 

           Kırmızı Kaliforniya Solucanı faydaları açısından bakıldığında bu solucanların kendi kendine gübre üretebilmeleridir. Bulunduğu topraktaki sıcaklık düştükçe gübre üretimi de ona bağlı olarak azalmaktadır. Kırmızı Kaliforniya Solucanları dairesel halkalar halinde bölünmüş, düzgün, kırmızımsı, yarı saydam ve esnek bir yapıya sahiptir.

 

Bu solucanlar çift cinsiyetlidir. Yani bu her solucanın hem sperm hem de yumurta üretebileceği anlamına gelir. Hermofrodit (çift cinsiyet), olmasından dolayı vücutlarında hem erkek hem dişi genital üreme organları bulunur. Bir solucanın Kırmızı Kaliforniya Solucanı olduğunu anlayabilmek için bazı karakteristik özellikleri vardır.

 

– Derileri ile nefes alırlar.

– Günde ortalama 1 gr mama tüketirler.

– 2000 solucan günde ortalama 1 kg humus (gübre) üretir.

– Koyu kırmızı renktedir.

– Güneş ışığını sevmezler ve doğrudan aldıklarında kısa bir süre içinde ölürler.

– Uygun şartlar sağlandığında 5 yıl kadar yaşayabilirler.

– Her bir solucan günde ortalama 1500 yumurta (koza) bırakır.

– Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermofrodit) ve her biri gübre üretir.

 

Bu solucanlar tarım üretiminde kullanıldığı taktirde verimi büyük ölçüde artıracağı ve mahsülün erken toplanması yönüyle de zamandan tasarruf sağlayacağı söyleniyor. Bu solucanların kullanımı sayesinde üreticiler kimyevi gübre kullanımına eskisi kadar ihtiyaç duymayacaktır. Kırmızı Kaliforniya Solucanı kimyevi gübrelere göre hem daha sağlıklı hem de verimi artıran bir canlıdır.

03 Eylül 2016
2.583 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?