Doğal Solucan Gübresiyle Sağlıklı Topraklar

Büyük şehirlerdeki betonarmenin fazlalaşmasıyla birlikte insanlar doğal yaşama özlem duymaya başlamışlardır. Kadının da iş yaşamına girmesi ve stresli bir hayatın yine doğal ortamdaki uğraş ile kaybolması toprakla uğraşmak için başka bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir şeyler üretmek özgür olarak bir uğraşta bulunmak insanların hem kendine güvenini sağlamakta hem de stresli yaşamdan az da olsa uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bu uğraş zamanla profesyonel bir hal almakla birlikte toprakla uğraşı iş olarak profesyonel olarak yapan pek çok insan bulunmaktadır. Hava kirliliği ve kimyasal gübreler bu uğraştan verim alınmasını engellemektedir. Topraktan iyi bir verim almak için yapılması gereken pek çok maddenin yanında en önemlisi doğal gübre kullanımı ve toprağın bakımıdır. Toprak bakımında yapılması gerekenler:

-Öncelikle toprak mevsimine göre ayrı bakımlardan geçmelidir.
-Temel olarak toprak havalandırılmalıdır.
-Toprak beslenmeli yani gübre kullanılarak sulanmalıdır.
-Havalandırma işlemi ekimin yapılmasından sonra da devam ettirilmelidir.

Doğal gübre kullanımı için meyve sebze atıkları mutlaka ekim yapacağınız araziye dökülmelidir. Tüm bunların yanı sıra en önemli toprak gübresi organik solucan gübresidir. Toprak solucanlarının yapılarında toprağı zararlı etkilerden koruyacak sölom sıvısı bulunmaktadır. Sölom sıvısı dışkılarına geçiyor ve dışkısı da toprağı ve yetişen bitkiyi koruyor. Solucanlar toprak için kullanılacak kimyasal ürünlerden toprağı arındırmış oluyor.

Organik solucan gübresi kullanılan topraklarda üretimin çok daha sağlıklı olduğu gözlenmiştir. Aslında herhangi bir kimyasal ürün kullanılmadığında solucanlar kendi görevini yaparak topraktaki olumsuz etkileri ortadan kaldıracaktır. Fakat uzun yıllar kimyasalların kullanıldığı öngörüldüğünde solucan gübresinin de uzun zaman sonra daha iyi etkiye sahip olacağı düşünülmektedir.

21 Ocak 2017
827 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?