Doğal Besinlere Doğru Küçük Bir Adım

Kimyasalların gündelik hayatımızda oldukça fazla yer edindiği bu dünyada kendimize ufak da olsa organik bir bölüm yaratmak artık çok kolay. Vermikompost adıyla bilinen gübre çeşidi son zamanlarda oldukça popüler olmakla birlikte en etkili üretim girdilerindendir.

Organik gübre üretiminin yaygınlaşmasında devlet desteğinin payı hiç de az değildir. Bu konuda üreticilerin sunduğu projelerin çoğu devlet desteğinden faydalanmaktadır. Topraklarımızın kimyasal maddelerden arındırılması için yapılan çalışmaların tümü hem devlet hem de üreticiler tarafından olumlu bir hareket olarak yorumlanmaktadır. Bu da suni gübreden ve kimyasal maddelerden arınma sürecini hızlandırmaktadır.

Her Evde Organik Besin Kazanı

Çöplerin geri dönüşüm mucizesi sayesinde kâğıt, cam, plastik malzemeler ayrıştırılarak tekrar üretim sürecine dahil olmakta ve dolayısıyla tüketimimize sunulmaktadır. Böylelikle hem üretim maliyetlerimiz düşüyor hem de çevreye verdiğimiz zararı azaltıyoruz. Mutfak artıklarınız için de yeni bir geri dönüşüm sistemi bulunuyor. Evinizin bir köşesine yerleştireceğiniz solucan kiti sayesinde meyve sebze artıklarınızı doğaya yani toprak anaya hediye edeceksiniz. O da karşılığında size yeni ürünler yetiştirmeniz için sağlıklı bir gübre verecek. Ve bu süreçte solucanlarınız çoğalacak.

Bu müthiş geri dönüşüm sistemi için tesislere ihtiyacınız yok. Yaklaşık 40-50 litrelik bir kap ile başlayacağınız bu sistemin maliyeti 550-600 lira civarında olacaktır. Her geçen gün hem solucanlarınızın sayısı artacak hem gübre elde edeceksiniz hem de doğaya salıverdiğiniz çöp miktarı önemli ölçüde azalacak. Solucan kabınızdan hem katı hem de sıvı gübre almanız mümkün. Katı gübreyi bitki kökleri, solucan gübresi çayı ise bitkilerin yaprakları için besleyicidir.

27 Mart 2017
302 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?