Bitkileriniz İçin En Etkili İlaç

Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve bilim adamlarının deneyleri ile vermikompost hakkında büyük gelişmeler görülmüş ve faydaları gittikçe daha fazla tüketicinin kurtarıcısı olmuştur. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre solucan gübresi yetiştirilen bitkilerin daha hızlı büyümesi ve hastalıklar ile daha iyi savaşabilmesi için bir numaralı ilaç olarak kendini göstermektedir.

Vermikompost nedir: toprak için üretilmiş olan ve yararlı maddelerden oluşan bir karışımdır. Bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlamasının yanı sıra hastalıklara karşı daha etkili bir savunma gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. İçerisinde yararlı bakteriler, mantarlar ve protozoa bulunmaktadır. Bu yararlı maddeler sayesinde bitkilerde mantar vb. gibi hastalıkların görülme ya da görüldüğü zaman bitkiye zarar verme oranı düşürülmüştür.

Sıvı solucan gübresi ise solucan gübresine nazaran daha etkili ve piyasa değeri daha pahalı olan bir üründür. Solucanların salgıladıkları sölom sıvısıyla birlikte oluşan sıvı solucan gübresi,solucan gübresine nazaran üretimi daha zordur ve makinalı sisteme ihtiyaç duymaktadır.Bu sebeple sıvı solucan gübresi yapmak isteyenler bu işe profesyonel olarak eğilim göstermek durumundadırlar.

Evde solucan gübresi yapılabilir mi? Evsel atıklarınızla sizde solucan gübresi yapabilirsiniz. Bunun için belli bir miktar sermaye ayırmanız gerekebilir. Bu işi gerektiği gibi yaparsanız kıza zamanda para da kazanabilirsiniz. Organik solucan gübresi yapmak için bitkileri kullanabilir ve solucanların dışkıları ile birlikte gübreyi oluşturabilirsiniz.

28 Şubat 2017
667 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?