Bitkilerin Besin Değerini Yükselten Gübreler

Ülkemiz tarım ülkesi ve sanayisinin büyük çoğunluğunun tarıma dayalı olması nedeni ile tarıma verilen önem gittikçe artmaktadır. Modern tarım uygulamasının yapıldığı ülkemizde verimi arttırmak için birçok çalışmalar ve araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalar ile bitkilerin besin değeri arttırılarak daha fazla verim almak hedeflenmiştir. Solucan gübresi çalışmaları öne çıkan modellerdir.

Vermikompost Nedir Ve Ne İşe Yaramaktadır?

Vermikompost kısaca; diğer bir adı da solucan gübresi olan vermikompost sebze veya gıda atıklarının çeşitli şekillerde ayrıştırma yapılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik bir gübre şeklidir. Vermikompostlar tüm dünya ekosisteminde kullanılmaktadır. Tamamen organik olan vermikompostlar bitkilerin gelişmesinde oldukça etkilidir.

Solucan Gübresi Çayı Nedir?

Solucan gübresi çayı; birçok yararlı bakteri ve mantarlardan oluşmaktadır. Başlangıç aşaması solucan gübresi olan solüsyonların içerisinde milyonlarca mikrobik asedat bulunmaktadır. Solucan gübresi çayı bir poşet içerisine alınarak suya batırılmakta ve oluşan havadan dışarıya karışım içindeki mikropların suya düşmesi sağlanır. Akabinde çeşitli yosunlar ilave edilerek kullanıma uygun hale getirilmektedir.

Organik Solucan Gübresi Bitkilere Nasıl Etki Yapmaktadır?

Vermikompostlar ve solucan gübresi çayları bitkilerin gelişmesinde ve besin değerlerinin yüksek olmasında katkıları oldukça fazladır. Uygun dönemlerde bitkilere verilmesi zaman açısından önemli olmaktadır. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri organik gübreler bünyelerinde barındırmaktadırlar.

04 Mart 2017
1.098 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?