Bitkiler İçin En İyi Gübre Solucan Gübresidir

Solucan gübresi, son zamanlarda popüler olan bir gübredir. Bu gariban hayvanlar niye yaratıldı? Gibi sorular, yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Amerika’da ki bilim adamları, solucanları araştırmışlar ve solucanın üzerinde oluşan sıvı ve gübresinin birleşimi ile oluşan gübrenin, bitkiler için mükemmel bir gübre olduğu ortaya çıkmıştır. Bitkiler gelişimine etki eden patojenlere karşı, bitkinin direncini, solucan gübresi artırmaktadır. Solucan gübresinin İngilizcesi olan vermikompost, bitkiler için antibiyotik özellik taşır.

SOLUCAN GÜBRESİ ÇAYI VE SOLUCAN KİTİ

Solucan gübresi çayı belli miktarda solucan gübresi, pekmez ve suyun karışımıyla ortaya çıkar,solucan gübresi kullanım zamanı yoktur fakat solucan çayını yapıldıktan 2-3 gün içerisinde tüketmekte fayda vardır. Solucan kiti ise bu işi profesyonel olarak yapmayan insanların kullanabileceği içerisinde solucanlara bakabileceği,yemleyebileceği bir sistemdir. Gayet pratik olan bu sistem sizin organik yiyecekler yiyebilmeniz için önem arz etmektedir.

KALİFORNİYA SOLUCANI

Kaliforniya solucanı, diğer solucanlara nazaran daha hızlı hareket eder ve daha incedir. Bu nedenle fazla enerji harcar ve iştahı artar. İştahının artması ile birlikte, gübresi de artar. Bu nedenle, günümüzde, solucan gübresi denilince kaliforniya solucanları akla gelir. Geniş bir iklime sahiptirler ve bol bulunurlar. Milyonlarca kaliforniya solucanı, hatırı sayılır gübre üretimi oluşturabilir.

Solucan üretiminde öncelikle 50-60 cm kasalar oluşturulur ve bu kasalar yerden yüksek olur. Alt kısma solucan maması, ortaya solucanlar ve üste yine solucan maması yayılır. Bu şekilde evde üretim yapanlar vardır.

08 Şubat 2017
4.567 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?