Bitki Sağlığı İçin Vermikompost

Son yıllarda bitkiler üzerinde etkisi kanıtlanmış bir ürün olarak gündeme gelen ve toprakla uğraşan her insanı yakından ilgilendiren vermikompost bilim adamlarınca doğanın ekosistem mühendisleri olarak tanımlanan solucanların toprağın habitatı ciddi etkisinin kullanılması sonucu üretilen bitki dostu olarak tanımlanan bir üründür. Solucanın sindirim sistemi pek çok sayıda bitkinin yararına olan mikroorganizma, bakteri, antibiyotik etkili doğal büyüme sağlayan hormonlar, enzimler ve mantarlar içerir. Solucanlardan gübreye geçen bu yoğun bitki besinleri bitkilerin sağlıkla, hızla gelişimine destek olur ve verimi de hayli artırıcı bir etki sağlamaktadır.

Bitki Dostu Solucan Gübresi

Sebze, meyve ve gıda artıklarının ayrışmasını sağlamak amacıyla solucan dışkısından elde edilir. Bitki veriminin kalitesini artırmak, kök ve çevresinin hastalıklara karşı korunmasını destekleyen dirençli bir gübre çeşidi olan solucan gübresi çayı bitkilerde daha hızlı etki etme özelliğine sahiptir. Üretimde genellikle Kaliforniya’nın kırmızı solucanı kullanılmaktadır çünkü narin ve ince yapılarına rağmen obur bir bünyeye sahiptirler. Bu da dışkının daha fazla olmasını sağlarlar. Geniş bir iklim kuşağında yaşayabildiklerinden dolayı da hemen her bölgede rahatlıkla kullanılırlar.

Solucanların sindirim sistemlerindeki enzimler sayesinde bitkilerin kalitelerini artırması dünyada tercih edilen bir gübre olmasını sağlamaktadır. Küçük bitkilerle uğraşanların da kolaylıkla kullanabileceği solucan kiti süs bitkilerinde de aynı gelişimi göstermektedir. Aynı zamanda solucan kiti sayesinde açık ve kapalı alanlarda solucan yetiştirilmesini de sağlayan kit hobi amaçlı bahçelerde de kolaylıkla kullanılabilmektedir.

18 Mayıs 2017
245 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?