Bahçenizin Dopingi Solucan Gübresi

Solucan Gübresi ve Özellikleri:

 

           Solucan gübresi nedir? Solucan gübresi bazı solucanların (örneğin kırmızı Kaliforniya solucanı) hayvansal ve bitkisel organik atıkları, mikro florlar ve humik maddelerin işlenerek oluşan solucan dışkısıdır. İlk bakışta siyah bir toprak olarak görünür ve kötü kokusu yoktur.

 

           Solucan gübresi içeriğinde bitkilerin gelişmesi ve veriminin artması için gerekli enzimler, toprak için antibiyotikler, büyüme hormonları, vitaminler, mineraller ve humik maddeler gibi maddeleri barındırır. Çevreci ve temiz, tarımsal bir gübredir. İçinde hastalık yapabilen yabancı maddeler (ağır metaller, parazit yumurtaları gibi) yoktur.

 

Solucan Gübresinin Faydaları

 

           Solucan gübresi faydaları saymakla bitmez. Uluslararası standartlar göz önüne alındığında, kullanımı için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Diğer organik gübrelerle karşılaştırıldığında çok daha az bir miktar yeterli olur. Topraktaki etkisi 3 ile 5 yıl arasında devam eder. Kış koşullarının sert olduğu soğuk topraklarda donma nedeniyle etkisi geçmez. Aldığınız verimi %30 ile %200 arasında arttırma gücü vardır ve ürünlerinizi 2-3 hafta daha erken olgunlaştırabilir.

 

Çok fazla miktarda nem tutabilir ve gerektiğinde bitkiye aktarabilir. Katı bir kullanım miktarı ve süresi yoktur, gerektiği ve istendiği kadar kullanılır. Ama toprakla dengeli bir miktarda olmasına dikkat edin çünkü o zaman etkisini en iyi şekilde gösterecektir.

 

İçerdiği fazla nem oranı ve çözünebilen mineraller sayesinde sulama ihtiyacı %40 azalır. Böylece sulamaya ayırdığınız bütçeden tasarruf edebilirsiniz. Ticari bir iş yapıyorsanız, ürünün raf ömrünü bariz şekilde arttırır.

03 Eylül 2016
216 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?