50.000 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Anasayfa » 50.000 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı

İstanbulsol

50.000 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı

250 Kg Fermente Edilmiş Solucan Maması Hediye

ÜRÜN BİLGİSİ

 • Organik gübre solucanı Eisenia Fetida(Red Worm)
 • Canlı gönderim garantisi, solucanların hava alabileceği bir kap
 • Zararlı böcek ve bakterileri barındırmaz
 • Bu üründe kargo ücretsiz, 2 iş günü içerisinde kargo teslimi

ÜRÜN İÇERİĞİ

 • 50.000 adet yetişkin kırmızı kaliforniya solucanı
 • Solucanlar için zararsız plastik gönderim kabı
 • 250 kg fermente edilmiş solucan maması hediye
 • Mama için su geçirmez lamineli çuval

KARGO ve TESLİMAT

 • Bu üründe kargo ücretsizdir
 • Bu üründe kargo teslimatı Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılır
 • Yukarıda belirtilen günlerde verilen siparişler 2 iş günü içerisinde adresinize teslim edilir
 • Hafta sonu verilen siparişler bir sonra ki Pazartesi günü kargoya verilir

ÜRETİM YERİ

 • Bu ürün İstanbulsol Organik Tarım ve Hayvancılık tarafından İstanbul-Beykoz, Zerzevatçı köyünde bulunan tesisimizde üretilmiştir
3.200.00 TL
Mağazaya Git

Kırmızı kaliforniya solucanını tanıyalım

Günümüzde Kırmızı kaliforniya solucanları gübre solucanı olarak bilinmektedir.Kırmızı kaliforniya solucanları tarafından üretilen organik solucan gübresi kullanıldığı takdirde ürünlerde gözle görülür gelişmelerin olmasını sağlayacaktır. Solucan ne ki ürettiği gübre ne olsun diye düşünmemek,birlikten kuvvet doğar sözünü daima hatırlamak gerekmektedir. Solucan gübresi üretiminde Kırmızı kaliforniya solucanları olmazsa olmazdır. Bu solucanların en büyük özelliklerinden bir tanesi, 1 yıl içerisinde sayılarını 15-16 kat katlayabiliyor olmalarıdır.Ortam koşullarını Kırmızı kaliforniya solucanları için sıcaklık 17-25 ve nem %70-80 aralığında tuttuğunuz takdirde; Her bir yetişkin solucandan haftada 3 kokon(yumurta) alacaksınız ve bu kokonların patlama oranı %80’dir. Kokonlar 30-70 gün arasında çatlar ve her bir kokondan ortalama 4 yavru çıkar. Bu yavru solucanlar ergenliğe 50-75 gün içinde erişir.

Kırmızı kaliforniya solucanı özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanları oldukça obur sürüngenlerdir, öyle ki her bir solucan günde kendi ağırlığının 2 katı kadar yem tüketebilir ve bu tükettiği yemin %50’sini solucan gübresine çevirir. Bu istatistikleri tabi ki her koşulda yakalayamazsınız, öncelikle yapmanız gereken solucanların isteklerini karşılamak, daha sonra onlardan üretimi beklemek olacaktır. Bu doğrultuda ortam ısısı, havalandırma,mamanın nemi ve mamanın solucanların istediği koşullarda hazırlanmış bir mama olması oldukça önemlidir. Solucanların arzu ettiği bu şartlar ne kadar sağlanırsa o kadar çok popülasyon artacak ve gübre üretiminize hızlı bir şekilde devam edebileceksiniz. Solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için sıcaklık minimum 0°C - maksimum 40°C aralığında olmalıdır.

Solucanlar güneş ışığına tahammül edemezler,güneş ışığına maruz kalan bir solucan birkaç gün içerisinde ölebilir. Solucanlar çift cinsiyetlidir ve tüm bireyler üreyebilmektedir. Yaklaşık 5 yıl belirli koşullar altında yaşayabilen solucanlar yaşamlarının sonuna kadar yaklaşık 1300 solucan üretebilmektedir. Solucanların yumurtaları genellikle çıplak gözle görülür ve elle tutulur fakat yumurtaları çok fazla elleyip rahatsız etmemek gerekmektedir.

Kırmızı kaliforniya solucanı bakımı

Solucanların yaşam koşullarını sağladığınız takdirde bakımları sizler için oldukça kolay olacaktır. Nem oranını %80’de tutmak solucanların mamalarını daha rahat tüketmelerine yardımcı olacaktır. %80 altına düşen bir nem oranında hafif bir sulama yaparak nem dengesini tekrardan sağlayabilirsiniz. Nem oranı %80 üzerine çıktığı anda sulamayı durdurmanızda fayda vardır. Sıcaklık derecesini 17-25 derece arasında tutabilirseniz solucanlar sizin için mükemmel birer işçiye dönüşecektir. Sıcaklık dengesinin 17-25 derece üzerine çıkması veyahut altına inmesi durumunda solucanların çalışma performansları istenilen düzeyde olmayacak,mama tüketmeleri yavaşlayacaktır.Solucanlarınızın daha rahat üreyebilmeleri ve daha rahat gübre üretebilmeleri için 1 metrekarelik bir havuza ilk etapta 10-15 bin adet solucan koyabilirsiniz, daha sonra havuzlarınızın içerisinde ki solucan rakamı 30 binlere geldiği zaman solucanlarınızın yarısını diğer boş olan havuzlarınıza transfer edebilirsiniz. Sahip olacağınız solucan rakamına göre havuz yapmanız üretiminizi hızlandıracaktır. Solucanlarınızı teslim aldıktan sonra ki süreçte gübresiyle beraber havuzlarınıza dökebilirsiniz, nem dengesini sağlayabilmek için camsil fısfısının içine su koyarak tazeleyebilirsiniz. Havuzlarınızdaki nem oranını 2-3 günde bir kontrol etmenizde fayda olacaktır. Solucanlarınızın yemi ne çok vıcık vıcık olacak ne de kupkuru olacaktır. Bu dengeyi elinize alacağınız bir avuç gübreyi sıktığınız zaman 1-2 damla su çıktığı anda tutturmuş olursunuz. Solucanlarınızın yemlerini yediğini havuzlarınızın üzerini dümdüz yaptıkları ve yemin içerisinde bulunan samanları en üst yüzeye attığı zaman anlayabilirsiniz.

Solucanlar için ideal ortam sıcaklığı nedir?

 • Kaliforniya solucanı minimum sıfır (0), maksimum kırk (40) derece sıcakta hayatta kalabilir. Fakat üretim ve üremeleri için en ideal ortam sıcaklığı 17-23 derecedir. Ortalama sıcaklık beş (5) derecenin altına düştüğü zaman üretim ve üreme %90 durur, hareket kabiliyetleri azalır ve uykuya daha fazla meyilli olurlar.Eğer sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkarsa solucanlar hareket etmekte zorlanır. Uzun süre 35 derece üzerinde sıcaklığa maruz kalmaları üretimi durdurabilir.
 • Kırmızı Kaliforniya Solucan nedir?

 • Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını(sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Mikroorganizmalar, enzimler, bitki besin elementleri, ve sölom sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Organik Solucan Gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.
 • Yetişkin bir Kaliforniya Solucanı ortalama 0,8 gramdır. Gübre üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 gr üzerinden hesaplanır.
 • 10 bin adet solucan bir ayda ne kadar mama tüketir?

 • Kırmızı Kaliforniya solucanları gün içerisinde kendi kütle ağırlıklarının %80’i oranında mama tüketirler.Bu durumda;1 adet solucan gün içerisinde 0,6 gr besin tükettiğine göre; 10 bin adet solucan 6 kg mama tüketir.10 bin adet solucan 1 ayda, 180 kg mama tüketir. Bu değerler solucanlar için ideal olan nem ve sıcaklığı sağlamış olmanız durumunda geçerlidir. Ayrıca solucanları ne tür bir mama ile beslediğiniz tüketim miktarını değiştirebilir.
 • 10 bin adet solucan bir ayda ne kadar solucan gübresi üretir?

 • Kaliforniya Solucanları gün içerisinde tükettikleri besinlerin ortalama olarak %50’sini dışkılar. Geriye kalan %50 ise solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vücutları tarafından enerji olarak kullanılır. Bu durumda tek bir solucan, gün içerisinden tükettiği 0,6 gr besinin 0,3 gramlık kısmını solucan humusu olarak dışkılar. 10 bin adet solucan 24 saat içerisinde 3 kg solucan humusu üretir. 10 bin adet Kaliforniya solucanı 1 aylık süre içerisinde, 90 kg solucan humusu üretir. Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybeder. Yaklaşık 2 ay kendi halinde bekleyen humus, solucan gübresine dönüşür. Bu süreçte ortalama kayıp 3/2 oranındadır. Sonuç:10 bin adet Kaliforniya Solucanı 1 aylık süre içinde satışa hazır 30 kg solucan gübresi üretir.
 • Solucanlar ne sıklıkla ve ne kadar beslenmelidir?

 • Solucanların 6- 7 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metre karede 10 bin solucan beslenmesi durunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelir.
 • Banka Havalesi / EFT İle Ödeme

  HAVALE / EFT BİLGİLERİ

 • ALBARAKA TÜRK
 • BURAK IŞIK
 • KAVACIK ŞUBESİ
 • Hesap No:57-3626459-1
 • IBAN: TR24 0020 30000 3626 4590 00001
 • ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM

  1. Cenk elmas dedi ki:

   Solucanların daha çabuk üreyebilmesi için ortam sıcaklığı hakkında bilgi verir misiniz?

   1. Ortam sıcaklığının 15-20 derecede tutulması,nem oranının ise %80 civarında tutmanız kokon üretimine yardımcı olacaktır.

  2. Furkan Alp Kılıç dedi ki:

   Kolay gelsin ben bilecikte oturuyorum ve solucan gübresi üretmek istiyorum fakat burası kış aylarında çok soğuk oluyor ve 0 derecenin altında solucanların öldüklerini söylüyorlar bilgi verir misiniz ?

   1. Furkan bey merhaba, öncelikle internet üzerindeki bilgilere çok fazla inanmamakta fayda vardır. Evet “0” derecede solucanlar hem gübre üretimi olsun hem çiftleşme olsun sıkıntı yaşarlar fakat ölmezler. Solucanların rahat çalışabilmeleri için ortam sıcaklığını “20” dereceye ayarlamakta fayda vardır. Bütçenize uygun bir ısıtmayla üretim yapacağınız alanı bir yandan da havalandırarak ısıtabilirsiniz.

  3. Cevat sönmeztürk dedi ki:

   100000 solucan 1 ayda ne kadar gübre üretir?

   1. Cevat bey 100000 solucan 1 ayda yaklaşık 400 kg gübre üretir.

  4. Erdoğan ertürk dedi ki:

   hayırlı günler ben yaklasık 2 aydır süreli araştırma yapmaktayım 3000m2 kapalı alanım var 5 dönüm açık alanım mevcut baslanıçta 100 000 solucan yeterli olurmu pazarlama konusu ne durumdadır çok değişik bilgiler edeindim saygılarımla

   1. Merhaba Erdoğan Bey, 300m2 kapalı alanınız 100.000 solucan ile başladığınız takdirde size 2 sene yetecek yeni bir kapalı alan yapmanıza gerek kalmayacaktır. 100.000 solucanla üretime başladığınız takdirde ortalama 1.5 yıl sonunda para kazanmaya başlayacaksınız, bu süre zarfında solucanlarınızı çoğaltacaksınız. Solucan gübrenizi ürettikten sonra ki süreçte Türkiye’de %95’lik bir açığın olduğunu düşünürsek solucan gübrenizi pazarlayabileceğinizi düşünebilirsiniz.
    İyi günler.

  5. Erol dedi ki:

   Merhaba 10 metre konteynarım var bur da 100bin solcan üretebilirmiyim ilkhetapta 400 m arsamvar

   1. Erol Bey merhaba,10m2’lik alanınızı tam anlamıyla kullanabilecekseniz burada 100.000 solucana bakabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?