500 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Anasayfa » 500 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı

İstanbulsol

500 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı

2.5 Kg Fermente Edilmiş Solucan Maması Hediye

ÜRÜN BİLGİSİ

 • Organik gübre solucanı Eisenia Fetida(Red Worm)
 • Canlı gönderim garantisi, solucanların hava alabileceği bir kap
 • Zararlı böcek ve bakterileri barındırmaz
 • Bu üründe kargo ücretsiz, 1 iş günü içerisinde kargo teslimi

ÜRÜN İÇERİĞİ

 • 500 adet yetişkin kırmızı kaliforniya solucanı
 • Solucanlar için zararsız plastik gönderim kabı
 • 2,5 kg fermente edilmiş solucan maması hediye
 • Mama için su geçirmez lamineli çuval

KARGO ve TESLİMAT

 • Bu üründe kargo ücretsizdir
 • Bu üründe kargo teslimatı Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılır
 • Yukarıda belirtilen günlerde verilen siparişler 1 iş günü içerisinde adresinize teslim edilir
 • Hafta sonu verilen siparişler bir sonra ki Pazartesi günü kargoya verilir

ÜRETİM YERİ

 • Bu ürün İstanbulsol Organik Tarım ve Hayvancılık tarafından İstanbul-Beykoz, Zerzevatçı köyünde bulunan tesisimizde üretilmiştir
125.00 TL
Mağazaya Git

Kırmızı kaliforniya solucanını tanıyalım

Günümüzde Kırmızı kaliforniya solucanları gübre solucanı olarak bilinmektedir.Kırmızı kaliforniya solucanları tarafından üretilen organik solucan gübresi kullanıldığı takdirde ürünlerde gözle görülür gelişmelerin olmasını sağlayacaktır. Solucan ne ki ürettiği gübre ne olsun diye düşünmemek,birlikten kuvvet doğar sözünü daima hatırlamak gerekmektedir. Solucan gübresi üretiminde Kırmızı kaliforniya solucanları olmazsa olmazdır. Bu solucanların en büyük özelliklerinden bir tanesi, 1 yıl içerisinde sayılarını 15-16 kat katlayabiliyor olmalarıdır.Ortam koşullarını Kırmızı kaliforniya solucanları için sıcaklık 17-25 ve nem %70-80 aralığında tuttuğunuz takdirde; Her bir yetişkin solucandan haftada 3 kokon(yumurta) alacaksınız ve bu kokonların patlama oranı %80’dir. Kokonlar 30-70 gün arasında çatlar ve her bir kokondan ortalama 4 yavru çıkar. Bu yavru solucanlar ergenliğe 50-75 gün içinde erişir.

Kırmızı kaliforniya solucanı özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanları oldukça obur sürüngenlerdir, öyle ki her bir solucan günde kendi ağırlığının 2 katı kadar yem tüketebilir ve bu tükettiği yemin %50’sini solucan gübresine çevirir. Bu istatistikleri tabi ki her koşulda yakalayamazsınız, öncelikle yapmanız gereken solucanların isteklerini karşılamak, daha sonra onlardan üretimi beklemek olacaktır. Bu doğrultuda ortam ısısı, havalandırma,mamanın nemi ve mamanın solucanların istediği koşullarda hazırlanmış bir mama olması oldukça önemlidir. Solucanların arzu ettiği bu şartlar ne kadar sağlanırsa o kadar çok popülasyon artacak ve gübre üretiminize hızlı bir şekilde devam edebileceksiniz. Solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için sıcaklık minimum 0°C - maksimum 40°C aralığında olmalıdır.

Solucanlar güneş ışığına tahammül edemezler,güneş ışığına maruz kalan bir solucan birkaç gün içerisinde ölebilir. Solucanlar çift cinsiyetlidir ve tüm bireyler üreyebilmektedir. Yaklaşık 5 yıl belirli koşullar altında yaşayabilen solucanlar yaşamlarının sonuna kadar yaklaşık 1300 solucan üretebilmektedir. Solucanların yumurtaları genellikle çıplak gözle görülür ve elle tutulur fakat yumurtaları çok fazla elleyip rahatsız etmemek gerekmektedir.

Kırmızı kaliforniya solucanı bakımı

Solucanların yaşam koşullarını sağladığınız takdirde bakımları sizler için oldukça kolay olacaktır. Nem oranını %80’de tutmak solucanların mamalarını daha rahat tüketmelerine yardımcı olacaktır. %80 altına düşen bir nem oranında hafif bir sulama yaparak nem dengesini tekrardan sağlayabilirsiniz. Nem oranı %80 üzerine çıktığı anda sulamayı durdurmanızda fayda vardır. Sıcaklık derecesini 17-25 derece arasında tutabilirseniz solucanlar sizin için mükemmel birer işçiye dönüşecektir. Sıcaklık dengesinin 17-25 derece üzerine çıkması veyahut altına inmesi durumunda solucanların çalışma performansları istenilen düzeyde olmayacak,mama tüketmeleri yavaşlayacaktır.Solucanlarınızın daha rahat üreyebilmeleri ve daha rahat gübre üretebilmeleri için 1 metrekarelik bir havuza ilk etapta 10-15 bin adet solucan koyabilirsiniz, daha sonra havuzlarınızın içerisinde ki solucan rakamı 30 binlere geldiği zaman solucanlarınızın yarısını diğer boş olan havuzlarınıza transfer edebilirsiniz. Sahip olacağınız solucan rakamına göre havuz yapmanız üretiminizi hızlandıracaktır. Solucanlarınızı teslim aldıktan sonra ki süreçte gübresiyle beraber havuzlarınıza dökebilirsiniz, nem dengesini sağlayabilmek için camsil fısfısının içine su koyarak tazeleyebilirsiniz. Havuzlarınızdaki nem oranını 2-3 günde bir kontrol etmenizde fayda olacaktır. Solucanlarınızın yemi ne çok vıcık vıcık olacak ne de kupkuru olacaktır. Bu dengeyi elinize alacağınız bir avuç gübreyi sıktığınız zaman 1-2 damla su çıktığı anda tutturmuş olursunuz. Solucanlarınızın yemlerini yediğini havuzlarınızın üzerini dümdüz yaptıkları ve yemin içerisinde bulunan samanları en üst yüzeye attığı zaman anlayabilirsiniz.

Solucanlar için ideal ortam sıcaklığı nedir?

 • Kaliforniya solucanı minimum sıfır (0), maksimum kırk (40) derece sıcakta hayatta kalabilir. Fakat üretim ve üremeleri için en ideal ortam sıcaklığı 17-23 derecedir. Ortalama sıcaklık beş (5) derecenin altına düştüğü zaman üretim ve üreme %90 durur, hareket kabiliyetleri azalır ve uykuya daha fazla meyilli olurlar.Eğer sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkarsa solucanlar hareket etmekte zorlanır. Uzun süre 35 derece üzerinde sıcaklığa maruz kalmaları üretimi durdurabilir.
 • Kırmızı Kaliforniya Solucan nedir?

 • Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını(sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Mikroorganizmalar, enzimler, bitki besin elementleri, ve sölom sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Organik Solucan Gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.
 • Yetişkin bir Kaliforniya Solucanı ortalama 0,8 gramdır. Gübre üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 gr üzerinden hesaplanır.
 • 10 bin adet solucan bir ayda ne kadar mama tüketir?

 • Kırmızı Kaliforniya solucanları gün içerisinde kendi kütle ağırlıklarının %80’i oranında mama tüketirler.Bu durumda;1 adet solucan gün içerisinde 0,6 gr besin tükettiğine göre; 10 bin adet solucan 6 kg mama tüketir.10 bin adet solucan 1 ayda, 180 kg mama tüketir. Bu değerler solucanlar için ideal olan nem ve sıcaklığı sağlamış olmanız durumunda geçerlidir. Ayrıca solucanları ne tür bir mama ile beslediğiniz tüketim miktarını değiştirebilir.
 • 10 bin adet solucan bir ayda ne kadar solucan gübresi üretir?

 • Kaliforniya Solucanları gün içerisinde tükettikleri besinlerin ortalama olarak %50’sini dışkılar. Geriye kalan %50 ise solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vücutları tarafından enerji olarak kullanılır. Bu durumda tek bir solucan, gün içerisinden tükettiği 0,6 gr besinin 0,3 gramlık kısmını solucan humusu olarak dışkılar. 10 bin adet solucan 24 saat içerisinde 3 kg solucan humusu üretir. 10 bin adet Kaliforniya solucanı 1 aylık süre içerisinde, 90 kg solucan humusu üretir. Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybeder. Yaklaşık 2 ay kendi halinde bekleyen humus, solucan gübresine dönüşür. Bu süreçte ortalama kayıp 3/2 oranındadır. Sonuç:10 bin adet Kaliforniya Solucanı 1 aylık süre içinde satışa hazır 30 kg solucan gübresi üretir.
 • Solucanlar ne sıklıkla ve ne kadar beslenmelidir?

 • Solucanların 6- 7 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metre karede 10 bin solucan beslenmesi durunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelir.
 • Banka Havalesi / EFT İle Ödeme

  HAVALE / EFT BİLGİLERİ

 • ALBARAKA TÜRK
 • BURAK IŞIK
 • KAVACIK ŞUBESİ
 • Hesap No:57-3626459-1
 • IBAN: TR24 0020 30000 3626 4590 00001
 • ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM

  1. Serdar yazıcı dedi ki:

   Solucanlarımı ne sıklıkla ve ne kadar beslemeliyim? İnternet üzerinde herkes farklı bir şey söylüyor ne yapacağımı şaşırdım

   1. Merhabalar, solucanlarınızı 5-6 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslemeniz uygundur.Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında beslemenizde fayda vardır.

  2. Tolga yüksel dedi ki:

   Kırmızı kaliforniya solucan gübresinin kokusu nasıldır rahatsız eder mi?

   1. Merhaba, solucan gübresinin asla bir kokusu yoktur ve diğer gübrelerden farklı olarak en büyük özelliklerinden birisi kokusuz olmasıdır.

  3. Demir göçmen dedi ki:

   Kolay gelsin internette solucanların her şeyi yiyebildiğinden bahsediliyor bu bilgi doğru mudur?

   1. Merhaba, tuzlu ve asitli yiyeceklerin verilmemesinde,et ve süt ürünlerinin bunlarla beraber sarımsak, soğan, şeker ve işlenmiş gıda atıkları olan narenciye, portakal,limon ve mandalinanın verilmemesinde fayda vardır. Ayrıca ekmek ve hububat sivrisinekleri davet edeceğinden onların verilmeside uygun değildir.

  4. Musa Sağlam dedi ki:

   Selâmunaleykum
   10.000 adet solucana verilecek mama miktarı ortalama ne kadardır yardimcı olurmusunuz.
   Birde sulama hergün gerekirmi. Yani birgün aralıklı sulasak yeterli olurmu.

   1. Aleykümselam Musa Bey, 10.000 adet solucan için yaz dönemlerinde az az ve sık sık yemleme yapmanız ideal olacaktır. 3-4 cm kalınlıkta bir yemleme yapabilirsiniz. Sulama şartları sizin üretimi yaptığınız alana göre değişiklik gösterecektir bu sebepten dolayı havuzunuzun üzerini kuru gördüğünüz anda sulama yapmanız solucanlarınızın çalışmasını hızlandıracaktır.

  5. Özgür erdoğan dedi ki:

   Selamünaleyküm ben yeni başlamak istiyorum ama mama alamadığım zaman ne verebilirim illede mama olması şart mı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden allah razı olsun

   1. Aleykümselam hammadde olarak büyükbaş hayvan gübresi vermenizi öneriyoruz, eğer büyükbaş hayvan gübreniz bittiyse ve tedarik etmiyorsanız,evinizdeki sebze meyve atıklarını, çay posasını ve kahve telvesini solucanlarınıza verebilirsiniz.

  6. Ulaş dedi ki:

   Selamün aleyküm 10000 adet solucan ortalama ayda ne kadar hayvan gübresi tüketir ilk etapta 500 kadar solucan alıp solucanların yaşam hallerini tanıdıktan sonra 10000 adet almak istiyorum almadan önce yeterli hayvan gübresini tedarik etmek istiyorum vericeginiz bilgiler için şimdiden tesekurler

   1. Merhaba Ulaş Bey, 10.000 adet solucan ortam şartları uygunsa ortalama 30-40 kg arası gübre tüketir. Solucanların maması olan büyükbaş hayvan gübresini bizlerden tedarik edebilirsiniz. Daha detaylı bir bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

  7. Mesut dedi ki:

   Nakit ödeme seçeneği varmı

   1. Merhaba Mesut Bey nakit ödeme yapabilirsiniz elbette.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?